I. Typy kráterů a jejich stavba Impaktová hypotéza, její původ a vývoj.
Typy impaktových kráterů a základní terminologie. Modelování vzniku kráterů.
Asteroidy a komety jako kráterotvorná tělesa, jejich složení, rychlosti a trajektorie. Terestrické impaktové krátery a jejich srovnání s jinými extraterestrickými tělesy. II.
Specifika šokové metamorfózy: Energie impaktů, šokové vlny, Rankine-Hugoniotova rovnice, tlaky a teploty dosahované během šokové metamorfózy, rozdíly vzhledem k ostatním geologickým procesům. III. Projevy impaktového kráterování v horninovém prostředí: Šokové projevy v minerálech, geo-barometry a termometry pro šokovou metamorfózu.
Projevy šokové metamorfózy v horninách, impaktity a jejich klasifikace, charakteristika a distribuce v rámci impaktových kráterů. Ekonomický potenciál impaktových struktur. IV.
Impaktové kráterování jako geologické riziko: Frekvence impaktů. Vznik Měsíce a etapa Raného bombardování Země.
Event křída/paleogén (K/Pg), anomálie v geologickém záznamu na hranici K/Pg, distribuce K/Pg distálních ejekt, indikátory šokové metamorfózy v nich, zdrojový kráter a možné příčiny vyhynutí K/Pg bioty. Další rozhraní, na nichž pozorujeme vymírání, jejich možné vysvětlení impakty a rozpory těchto hypotéz.
Nebezpečí impaktu v dnešní době, event Tunguska, torínsk á stupnice.
Přednáška seznamuje posluchače s problematikou hypervelocitních dopadů extraterestrických těles na povrch Země.
Podává popis typů kráterů a jejich stavby. Vysvětluje jejich vznik a interakci horninového prostředí s šokovou vlnou vytvářející kráter. Poukazuje na důsledky dopadů extraterestrických těles na živé systémy jak v geologické minulosti tak v současnosti či budoucnosti.
Z důvodu pandemické situace kurz v letním semestru akademického roku 2020/2021 probíhá kombinovaně online formou a samostudiem vybrané poskytnuté literatury. Informace k připojení jsou zapsaným studentům zasílány pravidelně prostřednictvím SIS.