1. Vznik RTG záření, jeho interakce s hmotou (maloúhlový a Braggův rozptyl, fluorescence). Zdroje RTG záření. Látky krystalické, částečně krystalické a amorfní.
2. Monochromatizace záření (filtrace, monochromátory), detekční média (film, typy detektorů, CCD a ?imaging plate" záznamové systémy)
3. Monokrystalová vs. prášková difrakce - různé pohledy na tutéž látku.
4. Typy geometrického uspořádání difrakčních experimentů (Bragg-Brentan, Debye-Scherer, Guinier-DeWolf, mikrodifrakce)
5. Preparace vzorků pro práškovou difrakci, úskalí přednostní orientace.
6. Sběr dat, omezující faktory a první pohled na záznam.
7. Zpracování difrakčního záznamu (páry d, I), bližší pohled na profily difrakčních liníí (FWHM, výškové a integrální intenzity), krystalinita.
8. Krystalografické databáze: ICDD, ICSD, co obsahují, jak se v nich orientovat.
9. Kvalitativní identifikace krystalických fází (search-match), krystalografické software.
10. Indexování záznamu, výpočet mřížkových parametrů.
11. Kvantitativní a semi-kvantitativní analýza směsí: metoda vnitřního standardu, metoda korundových čísel, metoda Fialova, metoda Rietveldova, rozpočet chemické analýzy. Během kurzu proběhne několik praktických cvičení v prostotrech RTG laboratoře. Proškolení zájemci mohou samostatně pracovat s difrakčním aparátem. Podmínkou ukončení je úspě šné vyřešení zápočtového úkolu (zpracování RTG difrakčního záznamu) a složení zkoušky.
V pokročilém kurzu budou studenti seznámeni s teorií interakce RTG záření s hmotou, metodami sběru a zpracování difrakčních záznamů a využitím v geologických vědách.