Výuka se odehrává formou přednášek, během nichž je presentována série příkladů z praxe, zahrnujících (či obsahujících) následující tematické okruhy:
1. Horniny a stavební kameny (složení, stavby, geneze a klasifikace hornin vyvřelých, metamorfovaných a sedimentárn ích, základní typy hornin v technické praxi, stavba hornin v mikro a makroměřítku, defekty v horninách, klasifikace mikrotrhlin, póry, metody výzkumu defektů, kvantifikace některých parametrů, modální složení, mikropetrografický index kvality, texturní koeficient)
2. Fyzikální, mechanické a technicky významné vlastnosti hornin (indexové vlastnosti (měrná a objemová hmotnost, pórovitost, nasákavost), mechanické vlastnosti (přetvárnost a pevnost), vliv složení a stavby na mechanické vlastnosti (přirozená deformace, projevy křehkého porušení a duktilní projevy, odezva hornin na umělou deformaci, vliv stavby, vliv tvaru a velikosti zrn, přítomnost defektů), technologické vlastnosti (tvrdost, ohladitelnost, otlukovost, abrazivita atd.))
3. Vyhledávání, průzkum a těžba stavebního kamene (metody vyhledávání a průzkumu aplikovatelné na ložiska stavebního kamene, vzorkování, výpočet zásob, studie proveditelnosti, právní kroky potřebné k zahájení těžby, metody dobývání stavebního kamene, rozpojování hornin (mechanismus porušení hornin tlakem, vrtáním, odstřely))
4. Zvětrávání hornin a dalších stavebních geomateriálů (činitelé zvětrávání, fyzikální a chemické procesy, působení organismů, zvětrávací formy, určování a kvantifikace zvětrávacích forem a odvození procesů, hodnocení odolnosti hornin vůči zvětrávacím procesům)
5. Aplikované studium stavebních geomateriálů z památkových konstrukcí (určování zdrojových oblastí stavebního kamene (odběr vzorků, metody laboratorního studia (optická mikroskopie, obrazová analýza, katodoluminiscence, elektronová mikroskopie, RTG difrakce, DTA/TG analýza atd.), materiálové rozbory potřebné pro konzervaci stavebního kamene a základy přístupu při konzervaci (techniky čištění kamene, zpevnění, konzervace))
6. Stavební pojiva a jejich využití (vzdušná vs. hydraulická pojiva, historie výroby a použití, přehled základních surovin a výrob, vzdušná a hydraulická vápna, přírodní a portlandské cementy, sádra, hořečnaté maltoviny, petrografické a mineralogické hodnocení surovin a výrobků)
7. Cihlářské suroviny (typy surovin, hodnocení, vlastnosti, výroba, použití, základní cihlářské suroviny v českých zemích, petrografické a mineralogické hodnocení surovin a výrobků)
8. Zeminy ve stavební praxi (typy zemin, vlastnosti, stabilizace, použití)
9. Lehké stavební hmoty (typy surovin, hodnocení, vlastnosti, výroba, použití, přehled výrob v českých zemích)
10. Geologické, petrografické a mineralogické aspekty dalších umělých hmot (suroviny a výroba žárovzdorných hmot, lehkých stavebních hmot, užité keramiky a skla, petrografické a mineralogické hodnocení surovin a výrobků)
11. Metody analytického studia v aplikované petrologii
Přednáška přináší ucelený pohled na horniny, využívané v technické praxi. Cílem přednášky je seznámit posluchače s geologickými (tj. mineralogickými, petrologickými, strukturními i fyzikálními) aspekty těchto materiálů.
Na charakteristických příkladech jsou uvedeny možnosti laboratorního studia (zejména různé mikroskopické metody, přístupy při kvantitativním vyhodnocení horninových mikrostruktur, dále stanovení fyzikálních vlastností a jejich laboratorního zkoušení). Zvýšená pozornost je věnována problematice zvětrávání, degradaci a životnosti těchto materiálů; včetně uvedení do problematiky zvětrávacích procesů, jejich hodnocení a vlivu na fyzikální vlastnosti a na trvanlivost.
Kromě hornin (tj. stavebního kamene) se část přednášek věnuje dalším geomateriálům, s nimiž se studenti při své geotechnické praxi mohou setkat (tj. anorganickým nekovovým stavebním hmotám jako je stavební keramika - cihly, stavební pojiva, beton, nepálené zeminy apod.). Cílem série přednášek je, mimo jiné, přiblížit souvislosti mezi genezí a složením hornin, a jejich fyzikálními vlastnostmi a chováním ve stavebních konstrukcích.