Část všeobecná:
Přehled nejvýznamnějších horninotvorných minerálů a substancí. Základní metody terénního a laboratorního výzkumu hornin.
Část magmatická 1) Klasifikace magmatických hornin. 2) Magmatické procesy: Vznik a základní vlastnosti magmat.Krystalizace, diferenciace a interakce s okolím (asimilace, hybridizace). 3) Přehled hlavních skupin magmatitů s důrazem na horniny bazické a acidní. 4) Role magmatismu v látkové diferenciaci Země a vývoji litosféry.
Část sedimentární: 1) Procesy vzniku sedimentárních hornin - zvětrávání, transport, sedimentace, diageneze. 2) Základní principy klasifikace sedimentárních hornin. 3) Klastické horniny - psefity, psammity, aleurity, pelity. 4) Neklastické sedimentární horniny - vápence a dolomity, silicity, Al-bohaté sedimenty, ferolity, evapority, kaustobiolity...
Část sedimentární:
Vlastnosti fluid vzhledem k erozi, transportu a sedimentaci klastik. Newtonovské kapaliny; Reynoldsovo císlo, turbulence; sub- a superkritický tok, Froudovo císlo; eroze nesoudržného granulárního sedimentu. Typy transportu ve fluidech ruzných reologií. 2. Vznik primárních sedimentárních struktur
Trakcní proud, vznik dun, cerin a relev. zvrstvení. Struktury vzniklé vlnením. Paleoproudová analýza. Gravitacní proudy a sed. struktury. Fyzikální deformacní struktury. 3. Složení klastických sedimentárních hornin: charakteristika zdroje a pánevních procesu.
Analýza provenience v základních typech klastik. Tektonické implikace. Procesy diageneze; porozita a kompakce. Fluida a cementace. 4. Karbonáty
Základní cástice, horninotvorné mikrofosílie, mineralogie karbonátu. Prostredí vzniku, karbonátové platformy a šelfy. Raná a pozdní diageneze, typy cementu. 5. Evapority, ferolity, fosfáty, silicity.
Mineralogie, procesy a prostredí vzniku. 6. Organická hmota v sedimentech a kaustobiolity.
Typy sedimentární organické hmoty, její maturace. Prostredí sedimentace cerných bridlic. Procesy prouhelnení; vznik ropy a plynu.
Cvicení jsou zamerena na makroskopickou identifikaci hornin siliciklastických, karbonátových, silicitu, ferolitu, kaustobiolitu, fosfátu a evaporitu.
Kurs navazuje na následující prednášky: Všeobecná geologie, Mineralogie. Absolvování kursu je predpokladem pro studium geologických ved ve vyšších rocnících. Ve tretím rocníku navazuje pokrocilý kurz Petrologie sedimentárních hornin.
Část metamorfní: 1) Základní pojmy metamorfní petrologie a vzájemné souvislosti metamorfózy a tektoniky, 2) Hlavní činitelé metamorfózy (teplota, tlak a fluida), 3) Minerály metamorfovaných hornin a metamorfní textury. 4) Metamorfóza a deformace, 5) Nástin koncepce izográd a metamorfních facií, 6) klasifikace metamorfovaných hornin (mineralogická, chemická, texturní, protolitická) 7) druhy metamorfózy (kontaktní, regionální, dynamická, hydrotermální), 8) Metamorfní děje - regionální vs. lokální. 9) Typy metamorfovaných hornin (ultramafické, mafické, pelitické a karbonatické horniny).
V rámci praktických cvičení je věnována pozornost poznávání hornin podle litotypů a stupně metamorfózy. Při pochopení vlivu chemického složení při metamorfóze budou řešeny příklady na tvorbu fázových diagramů a odhadování P-T podmínek na základe petrogenetických mřížek
Veškeré informace o kurzu, studijní materiály i přihlášení k případn é konferenci je možné v rámci kurzu v prostředí Google Classroom. Do kurzu se prosím přihlašte zde: https://classroom.google.com/c/NDY2NDUzNjQ4NjI5?cjc=xnoe5mj
Přihlašujte se POUZE pod fakultní doménou (jmeno.prijmeni@natur.cuni.cz). Účty jiných domén budou z kurzu odebírány.
Část magmatická:
Přehled nejvýznamnějších horninotvorných minerálů magmatických hornin. Základní metody výzkumu hornin. Klasifikace magmatických hornin na základě modálního a chemického složení. Vznik magmatu v podmínkách svrchního pláště a kůry. Fyzikální vlastnosti magmat v závislosti na chemickém složení. Přehled magmatických procesů - výstup magmatu, krystalizace, diferenciace, mísení magmat a interakce s okolím. Přehled hlavních skupin magmatických hornin s důrazem na ultramafitity včetně hornin svrchního pláště, běžné bazické horniny (bazalty a gabroidy včetně oceánské kůry) a subalkalické intermediální až acidní horniny (andesity, ryolity, dioritoidy a granitoidy).
Část sedimentární:
Studenti se seznámí se základní terminologií sedimentárních hornin a procesy jejich vzniku. Po absolvování kurzu budou schopni na základe studia složení hornin, struktur a textur rekonstruovat procesy, které vedly ke vzniku horniny.
V rámci cvičení se probírají základní operace s kvantitativními petrologickými daty (práce s analýzami horninotvorných minerálů, výsledky modálních a chemických analýz hornin, praktické použití klasifikačních diagramů, základy výpočtu normy CIPW) a jsou prezentovány makrovzorky hlavních typů plutonických i vulkanických hornin s důrazem na nácvik jejich praktického poznávání.
Část metamorfní:
Základní pojmy metamorfní petrologie a vzájemné souvislosti metamorfózy a tektoniky. Hlavní činitelé metamorfózy (teplota, tlak a fluida). Minerály metamorfovaných hornin a metamorfní textury. Metamorfóza a deformace. Nástin koncepce izográd a metamorfních facií. Klasifikace metamorfovaných hornin (mineralogická, chemická, texturní, protolitická). Druhy metamorfózy (kontaktní, regionální, dynamická, hydrotermální), 8) Metamorfní děje - regionální vs. lokální. Typy metamorfovaných hornin (ultramafické, mafické, pelitické a karbonatické horniny). Chemické a mineralogické složení metamorfovaných hornin a tvorba fázových diagramů. Petrogenetické mřížky a základy termobarometrie. Metamorfóza a geotektonické prostředí. Odhad P-T-t drah v metamorfovaných horninách