Česko představuje geologicky pestré území, tvořené různými litostratigrafickými jednotkami. To se odráží i na složitosti hydrogeologických poměrů. V rámci přednášek je podána hydrogeologická syntéza jednotlivých hydrogeologických jednotek a celého státního území s přesahem na území sousedních států. Důraz je kladen na kvantitativní hodnocení hydraulických vlastností (propustnost, transmisivita, storativita, porózita) a jejich prostorového rozdělení v různých hydrogeologických prostředích, proudění a kvalitu podzemních vod.
Přednáška je rozdělena do 4 částí:
A. Metodika regionálního hydrogeologického průzkumu, B. Systematický popis hydrogeologických jednotek, C. Porovnání hydrogeologických poměrů různých jednotek ČR a jejich vztah k sousedním zemím, D. Aplikovaná hydrogeologická problematika.
Metodická část je zaměřena na regionální přístupy při hodnocení hydraulických parametrů, měřítkový efekt, regionální proudění podzemních vod, oceňování přírodních zdrojů a využitelného množství podzemních vod, projevy hydrodynamické a hydrochemické zonálnosti ad. V regionální části jsou charakterizovány hlavní typy hydrogeologického prostředí: tvrdé horniny (hydrogeologický masív), kras, hydrogeologické pánve (permokarbonské, křídové a terciérn í) a kvartérní fluviální sedimenty.
Jednotlivé hydrogeologické celky jsou porovnávány na základě hydraulických parametrů, shodných či odlišných rysů proudění podzemních vod a kvality podzemních vod. Aplikovaná problematika se zabývá především stanovením zdrojů, využitelného množství podzemních vod, hlavními kvantitativními a kvalitativními antropogénními vlivy (nadměrné čerpání a kontaminace podzemních vod) a principy ochrany podzemních vod v regionálním měřítku. Jedním z důležitých cílů přednášky je seznámení s potřebou a přípravou hydrogeologických podkladů pro administrativní účely a rozhodování v rámci územního plánování a optimálního využívání a ochraně přírodních zdrojů včetně podzemních vod v regionálním měřítku.
Metody regionálního hydrogeologického studia, hydrogeologie ČR a okolí, hlavní typy hg. prostředí, geometrie a anatomie hydrogeologických těles, význam hydraulických parametrů, kolektory a izolátory, regionální proudění vod a kvalita vod, přírodní zdroje vod a stanovení využitelného množství vod, optimalizace využívání a ochrany vod.