Cílem předmětu je představit metodiku provádění inženýrskogeologického průzkumu od jeho přípravy až po realizaci a prezentaci výsledků. Posluchači se seznámí se základními termíny a definicemi, IG modelem prostředí, hlavními genetickými typy zemin, základními principy IG mapování, náležitostmi projektu průzkumných prací, s rozsahem přípravných prací a administrativních povinností, naučí se pracovat se zdroji archivních podkladů. V rámci přednášek jsou dále představeny základy IG mapování, metody jednotlivých druhů vlastních terénních průzkumných prací, způsoby a příklady zpracování výsledků průzkumu, obsah a struktura závěrečné zprávy. Součástí předmětu jsou ukázky příkladů jednotlivých typů průzkumných projektů z praxe i podrobné seznámení s nezbytnými legislativními předpisy a povinnostmi při realizaci IGP.
Hlavní těžiště předmětu je zaměřeno na seznámení se s jednotlivými druhy a metodami odkryvných a sondážních prací, polních zkoušek a měření ve vrtech, podzemních dílech i na povrchu terénu, dále se základními metodami geofyzikálního i hydrogeologického průzkumu realizovanými v rámci IGP apod. Během praktických cvičení si studenti osvojí i práci s inženýrskogeologickými mapami a tvorbu inženýrskogeologického modelu prostředí.
V rámci předmětu se studenti seznámí s realizací inženýrskogeologického průzkumu od jeho přípravy a projektování, přes realizaci až po vyhodnocení prací. Podrobně jsou probírány základní metody IG průzkumu včetně praktických příkladů vhodného použití.
Prostor je věnován i základní legislativě platné pro provádění geologických prací. V rámci cvičení se studenti učí využívat archivní zdroje, pracovat s dostupnými geologickými podklady, vyhledávat využitelné historické podklady pro identifikaci antropogenních změn reliéfu, číst IG mapy, sestavovat IG řezy a tvořit si základní IG model zájmového území.