• Úvod do problematiky rizikových látek v zemědělských produktech. Letální, subletální, chronické toxické účinky. Příklady vlivu jednotlivých rizikových látek na různé necílové organismy včetně člověka při zemědělské výrobě a pak v potravinách. Příklady kauzalit používání pesticidů, které byly považované za bezpečné. Skryté vedlejší účinky látek. Modifikované účinky při výskytu více látek najednou – synergický, aditivní, antagonistický efekt. Účinná látka a pomocné látky. Koktejlový efekt.
• Rizikové látky pro člověka a prostředí související se zemědělskou činností. Cesty kontaminace zemědělských produktů. Cesty kontaminace prostředí zemědělskou činností. Pesticidy. Přípravky na ochranu rostlin. Hnojiva. Veterinární léčiva. Výhody a nevýhody použití různých prostředků při zemědělské produkci. Máme na výběr? - přírodní toxiny, patogeny X pesticidy, veterinární přípravky.
• Reziduální kontaminace zemědělských produktů. MRL. Přirozeně se vyskytující látky. Rizika látek syntetických a přírodního původu. Látky znečišťující potraviny, kontaminanty potravin. Původ chemických kontaminantů. Přídatné látky – aditiva. Éčka.
• Typické a netypické příklady znečištění prostředí ze zemědělské výroby. Pesticidy. POR. Přenos patogenů z hnoje. Kaly. Používání antibiotik, antiparazitik. Antibiotická rezistence. Problém vzniku rezistence škůdců.
• Nemoci a potraviny. Alergeny, mykotoxiny, rezidua pesticidů a léčiv, potravinové patogeny, škůdci (hmyz, roztoči), priony, kontaminace v průběhu skladování. Možnosti detekce. Eliminace rizik. HAACP.
• Úvod do legislativy. Rozdílné přístupy v regulaci v EU a jiných zemích včetně USA. Autenticita potravin. Codex alimentarius. FAO. WHO. EFSA. ECHA. EPA. Přehodnocování rizik látek. Významné případy přehodnocování rizik látek. Problematika náhrady zakázaných látek.