1. Přehled používání databázových systémů pro zpracování dat v oblasti životního prostředí, zpřístupnění dat na Internetu.
2. Přehled funkcí tabulkových a statistických programů pro zpracování dat v oblasti životního prostředí.
3. Přehled programů zaměřených na počítačovou grafiku, příklady zpracování obrazových dat.
4. Použití CAD pro zpracování a vizualizaci prostorových dat, příklady prostorových modelů městských oblastí s vizualizací dat zaměřených na životní prostřed í.
5. Základní pojmy GIS, přehled dostupných počítačových programů GIS a jejich aplikace v oblasti životního prostředí.
6. Základní datové formáty v GIS zaměřené na rastrová data, vektorová data, nepravidelné trojúhelníkové sítě a atributy prostorových objektů ve vztahu k životnímu prostředí.
7. Základní postupy pro získávání, zpracovávání a zobrazování prostorově souvisejících údajů v GIS, vytváření tematických map, vizualizace metod prostorových předmětů.
8. Zpracování rastrových dat v GIS, výpočet zaměřený na morfologii terénu, použití rastrové algebry, úlohy prostorové optimalizace.
9. Zpracování vektorových dat v GIS, prostorové interakce, použití nastavených operací, výběrové postupy a interpretace fyzikálně-chemických proměnných.
10. Zpracování trojúhelníkových nepravidelných sítí v GIS a jejich použití v rámci výstavby digitálních terénních modelů, zobrazení fyzikálně-chemických proměnných.
11. Interpolace prostorových proměnných pomocí deterministických technik (IDW, spline) a geostatistických metod (kriging), integrace v rámci tematických map.
12. Vytváření síťových modelů, optimalizace tras, optimalizace přístupu k prostorovým objektům.
13. Základní metody získávání digitálních prostorových dat se zaměřují na digitalizaci papírových map, klasifikace satelitních obrazů, vývoj prostorové databáze, sdílení dat prostřednictvím Internetu.
14. Příklady projektů zaměřených na zpracování údajů o životním prostředí.
Výběrová přednáška je zaměřena na základní postupy při získávání informací o životním prostředí a jejich využití při řešení otázek životního prostředí v širším rámci přírodních věd. Zahrnuje kapitoly týkající využití elektronických zdrojů dat, zpracování dat v tabulkových procesorech a statistických programech včetně využití geografických informačních systémů.
Pro studenty přírodovědných oborů představuje základní kurs, na který mohou navazovat další tematicky zaměřené výběrové přednášky, cvičení a semináře. Prezentace jednotlivých přístupů ke zpracování dat vychází z metodických materiálů počítačových programů (Excel, R, Statistica, MATLAB, ArcGIS).
Předmět je také k dispozici v systému MOODLE pro podporu prezenční i distanční výuky prostřednictvím online kurzů dostupných na WWW (přednáška/cvičení je v češtině, některé metodické materiály jsou v angličtině).