Studenti si hradí ubytování a stravu, provozní náklady (laboratorní materiál) je hrezen výukovým pracovištěm. Sylabus: 1. Odběr vzorků v terénu a stanovení základních fyzikálních a chemických parametrů vody: Měření průhlednosti, teploty, specifické vodivosti, pH a stanoven í koncentrace rozpuštěného kyslíu v terénu (in situ) i v laboratoři. 2.
Demonstrace různých typů odběrových zařízení. 5. Odběr vzorků fytoplanktonu, zooplanktonu a bentosu tekoucích i stojatých vod v terénu, stanovení abundance a biomasy, suché hmotnosti, , chlorofylu-a. 1) Příručka, dostupná napraktikách. 2) Hrbáček, J et al. (1972): Limnologické metody. učební texty PřF UK Praha, 208 pp. 3) Wetzel, R.G., Likens, G.E. (2000): Limnological analysis.
Springer-Verlag, New York, 429 pp 4) Downing, J.A. and F.H. Rigler (eds.). 1984.
A Manual on Methods for the Assessment of Secondary Productivity in Fresh Waters. Blackwell Scientific Publications, Oxford, England. 5) Mackereth, F.J.H., J.
Heron and J.F. Talling. 1978.
Water analysis: some revised methods for limnologists. FBA Scientific publication no. 36. 120 pp.
Cvičení je součástí přednášky "Limnologické metody" a je zaměřeno na praktické procvičení limnologických metod využívaných při studiu stojatých i tekoucích vod. Studenti sestavují bathymetrickou mapu z dat vlastního měření, hypsografickou křivku a křivku objemů. Naučí se metody odběru kvantitavního (reprezentativní vzorek) a kvalitativního vzorku zooplanknotu, stanovení druhového složení, abundance a biomasy zooplanktonu, stanovení obsahu chlorofylu-a, stanovení primární produkce. Seznámí se s metodami odběru bentických organismů tekoucích vod semikvantitaivni metodou kicking, kvantitavní metodou, habitatová diferenciace, odběr a stanovení driftu, determinace bentických organismů.
Praktikum probíhá na Hydrobiologické stanici UK Velký Pálenec.