• Geografický přístup ke studiu ekonomiky, historie my šlení v ekonomické geografii, nerovnoměrný rozvoj, komoditní řetězce a výrobní sítě, technologický rozvoj, aglomerační tendence, vztah ekonomiky a přírody, role státu v ekonomice, geografie financí, geografie pracovní síly, geografie spotřeby, ekonomická geografie a muži/ženy.
• Historický vývoj světového hospodářství a ekonomické globalizace z geografického hlediska; základní trendy globální výroby, obchodu a investic; nejdůležitější faktory a aktéři globalizačních procesů a jejich geografické dopady: technologická změna, nadnárodní společnosti, stát; geografie nadnárodních společností; případové studie vybraných odvětví průmyslu a služeb, dopady ekonomické globalizace na rozvinuté a rozvojové země.
• Národohospodářský komplex, struktura. Dlouhodobé tendence vývoje národohospodářského komplexu. Úloha jednotlivých sektorů a odvětví v rozvoji společnosti. Teorie lokalizace zemědělství, průmyslu, výroby, firmy. Ekonomickogeografické regiony.
• Přírodní zdroje. Metody oceňování a klasifikace. Oceňování přírodních zdrojů. Čerpání přírodních zdrojů. Limity růstu. Trvale udržitelný rozvoj/život.
• Světový zemědělský komplex, jeho stav, vývoj makroregionální diferenciace objemu produkce struktury, intenzity, produktivity. Mikroregionální analýza zemědělství. Transformace zemědělství a venkovské krajiny ČR.
• Základní tendence vývoje, strukturálních změn a rozmístění průmyslu ve světě. Industrializace a deindustrializace. Těžební průmysl, zpracovatelský průmysl, energetika - základní rysy odvětvových, technologických a regionálních změn. Transformace průmyslu v Česku a její mezinárodní souvislosti.
• Metody studia a hodnocení dopravních jevů v geografii. Trendy vývoje dopravy v různých makroregionech světa. Rozvoj dopravy a jeho environmentální konsekvence ve vyspělých zemích. Úloha dopravy v procesu globalizace, ekonomické integrace a v regionálním rozvoji.