1. Úvod. Informace a jejich výměna v chemii. Historie využití informací v chemii. Druhy a formy chemických informačních zdrojů. Kódování informací.
2. Primární chemické informační zdroje (časopisy, patenty, normy, zákony, lékopis).
3. Sekundární chemické informační zdroje (monografie a kompendia, tabulky, atlasy a sbírky, elektronické databáze).
4. Bibliografický popis dokumentů.
5. Referátové chemické informační zdroje. Referátové časopisy (Chemical Abstracts). Referátová kompendia (Beilstein, Gmelin). Elektronické referátové zdroje (SciFinder, Reaxys, Web of Science, Scopus, Pubmed, aj.).
6. Práce s informačními zdroji. Rešerše. Odborné knihovny. Získávání primárních dokumentů. Osobní dokumentace.
7. Tvorba a presentace nových informací. Obecné poznámky ke zpracování výsledků výzkumu. Pracovní záznamy, laboratorní deníky. Diplomové a disertační práce. Přednášky. Odborné konference. Publikace výsledků v odborném tisku. Scientometrie. Financování vlastního výzkumu (granty).
Cílem přednášky je seznámit studenty s problematikou práce a využití vědeckých informací v chemii. První část seznamuje s druhy a formami chemických informačních zdrojů.
Velk á pozornost je věnována práci s elektronickými referátovými zdroji (SciFinder, Reaxys, Web of Science, Scopus, aj.) a efektivnímu provedení rešerší. V druhé části jsou studenti seznámeni se zásadami správného vedení laboratorních záznamů, psaní odborných textů a prezentace vědeckých dat.
Jsou zmíněny základy scientometrie (impakt faktor, h-index, citovanost) a grantová problematika. Cílem přednášky je podat efektivní, praktický návod k využívání a prezentaci vědeckých informací v chemii.