Posluchači se seznámí s vybranými matematickými modely používanými v geovědách, jejich matematickou formulací a numerickou a počítačovou implementací. Tématické celky probírané v přednášce se vybírají podle zaměření studentů přičemž studenti mají možnost ovlivnit jejich skladbu.
Potřebné partie matematiky se zopakují nebo se vyloží ad hoc.
V rámci cvičení se studenti pod vedením učitele zabývají realizací zjednodušené formy těchto modelů na počítači (Matlab, Excel).
Příklady témat, která byla probírána v minulosti: vedení tepla, difúze prvku v hornině, deformace v pohybujícím se magmatu, pohyb rigidních krystalů v magmatu, vznik magnetické anizotropie hornin, sedimentace částic a vznik DRM, odhady hustoty bodových vzorů v rovině a na kouli, popis rotace, pohyb a deformace ledovce
Vzhledem k souběhu s novými akreditacemi bude v zimním semestru 2021/22 obsahem kurzu interpolace prostorových dat (v rovině a na kouli s praktickou realizací v Matlabu).
Kurz poběží, pokud se přihlásí alespoň 4 zájemci.
V zimním semestru 2017/18 bude obsahem kurzu počítačové modelování orientace minerálů v horninách, jak vzniká (při deformaci či sedimentaci), jak se měří (opticky či prostřednictvím magnetických vlastností resp. magnetick é anizotropie) a statisticky popisuje.