1. Uveden í do problematiky. Cirkulární a sférická data, osní, vektorová a tenzorová data.
2. Používané souřadné soustavy. Grafické znázornění, růžicové diagramy, projekce na polokouli, konturové diagramy.
3. Směrové kosiny a jak s nimi pracovat. Orientační matice a matice rotace, přepočty mezi vzájemně natočenými souřadnicovými systémy, transformace vektorů a tenzorů.
4. Charakterizace souboru vektorů, střední výslednice a střední směr. Scheideggerův orientační tenzor, jeho vlastní vektory a čísla a odvozené parametry a grafy, Woodcockův graf. Lisleův orientační tenzor.
5. Základní rozdělení na kruhu a kouli. Vybrané testy. Simulace rozdělení pro potřeby numerického modelování - uniformní, Fisherovo a Marchova rozdělení.
6. Tenzorová data.
7. Tektonické aspekty směrových dat, tektonicky vybuzená rozdělení, vztah orientačního tenzoru a deformace, vztah orientačního tenzoru a AMS.
Přednáška je zaměřena na analýzu směrových dat s aplikací v geovědách. Náplň je možno modifikovat podle návrhu posluchačů.
Většinu procedur potřebných pro zpracování dat sestavíme v Matlabu. Předběžná znalost programování však není podmínkou účasti.
Předpokládá se i aktivní vystoupení posluchačů na vybraná dílčí témata související s úlohami jejich zájmu, např. s jejich diplomovými/disertačními pracemi.