Okruhy témat:
1. Religionistika jako popis náboženských jevů "zvenku". Co je a není náboženství? Obrovská diverzita náboženských projevů, mezi nimiž se všechny proudy křesťanství, islámu a ateismu krčí těsně vedle sebe, daleko od ostatních, které vyplňují plochu možností. Nevhodná kriteria pro popis náboženství: pravé a nepravé, rozumné a nerozumné, mravné a nemravné, živé a mrtvé, světové, podle počtu bohů...
2. Slovníček: mana, tabu, mýtus, ritus...
3. Vhodná kriteria pro popis náboženství podle míry akcentu na: mýtus, rituál, regulaci praktického života (oděv, jídlo, pití, sex), nauku, posvátný text, zobrazování, náboženskou instituci (např. církev v křesťanství), hudbu, tanec, divadlo, misie, víru, možnost sdílení s jiným náboženstvím, etnicitu...
4. Náboženské jevy v paleolitu. Náboženské tradice neolitu a chalkolitu, zemědělská metaforika. Příklad náboženské tradice bronzové doby: Gilgaméš.
5. Řecké náboženství nejlépe známý jako příklad náboženství bez instituce, bez posvátných textů, bez nauky, bez misie, bez role víry; zato s maximem mýtů a zobrazování, včetně role toho, co my považujeme za umění nebo za sport. Věštírny.
6. Nestandardní a menšinové proudy v řeckém náboženství: a) Mysteria jako relikt bronzové doby. b) Reinkarnační nauka v rámci reformních "očuistných" proudů - náboženská inovace neznámého původu.
7. Judaismus - dějiny, posvátné spisy, posvátnost písma. Stvoření.
8. Křesťanství - dějiny v
1. století, Nový zákon.
9. Křesťanství - obsah evangelií, vznik církve, vznik nauky, dějiny do nové doby.
10. Latinské náboženství (předkřesťanské) jako příklad zdroje rozlišení na "přirozené" a "nadpřirozené". Islám - posvátný text, dějiny...
11. Letmé srovnání s asijskými náboženskými tradicemi: Indie, Buddha, Čína.
12. Ateismus a náboženství. Jaké je reálné náboženství současné globaliozované kultury? Nevíme.
Co je náboženství. Rozdíly a styčné body s filosofií; rozdíly a vědou. Mají různá náboženství něco společného? Typologie různých náboženství. Mýtus, ritus, nebe, sakrální a profánní, místo člověka, "probuzení", "spása", "věčnost"... Různá hlediska na náboženství - theologické, filosofické, etické, sociologické - a problémy adekvátnosti těchto hledisek.
Příklady na různých náboženstvích, nejvíce na starém Řecku a na křesťanství.
V rámci kurzu se posluchač nedozví, které náboženství je pravé. Ba ani to, zda správný postoj je náboženský nebo ateistický.
V letním semestru 2023/24 opět: Čtvrtky od 15:40 ve Viničné 7, v místnosti B2P = "Půda nová".
Konuzultace zatím po domluvě e-mailem.