Charles Explorer logo
🇨🇿

Globální migrační a rozvojová studia

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MSZZN005

Sylabus

Mezinárodní migrace a integrace cizinců

1. Problematika statistiky mezinárodní migrace a integrace migrantů v imigračních zemích, zdrojů dat (mezinárodních i na úrovni Česka), definic a pokusů o harmonizaci (pokusy OSN, MIPEX, „globální data“ mezistátních proudů)

2. Podmíněnosti a pravidelnosti migračního procesu a jeho vnitřní diferenciace (typologie migrantů, motivace - včetně dobrovolné versus vynucené migrace, proudy a jejich složení, cirkulace versus usazení, vnímání cizinců většinovou populací atd.)

3. Teorie a koncepty používané ve výzkumu mezinárodní migrace – diskuse problémů s tím spjatých, jejich kritické zhodnocení a potenciál

4. Teorie a koncepty používané ve výzkumu integrace cizinců v imigračních zemích.

5. Vývoj migrační a integrační politiky v Československu/Česku po roce 1990 (legislativa, koncepce, naturalizace, role vládního a nevládního sektoru, postoje občanů vůči cizincům).

6. Legislativní pilíře mezinárodní migrace a uprchlictví a migrační a integrační politiky (jejich orientace, vývoj a účinnost, zkušenosti z Evropy i klasických imigračních zemí; tři základní integrační modely plus model „občasné integrace“ - specifičnost vývoje a širší společenské souvislosti).

7. Nelegální migrace a neoprávněné ekonomické aktivity migrantů – podmíněnosti, mechanismy a dopady.

8. Dopady mezinárodní migrace na zemi zdrojovou, cílovou i samotného migranta (geografické, ekonomické a demografické aspekty, výhody a nevýhody uskutečněné migrace, způsoby ovlivnění i (ne)schopnost pozměnit různorodé společenské sktruktury).

9. Historie migrace versus žhavá migrační a integrační současnost – spojité nádoby či neslučitelné jevy a procesy?

10. Mezinárodní migrace a integrace migrantů v regionu střední a východní Evropy na pozadí evropské reality (národní či regionální specifika přístupů, politiky, praxe, vnímání cizinců, trendy vývoje …).

11. Výzkum mezinárodní migrace a integrace migrantů – interdisciplinární versus disciplinární pojetí, paradigmata, trendy, kvantitativní versus kvalitativní přístupy, „mixed method“, komparativní analýza …

12. Migrace a rozvoj – diskuse existujících podmíněností a pravidelností (vazba migrace na rozvoj a rozvoje na migraci, globální pohled i pohled „mikroúrovňový“).

13. Environmentální migrace – podstata a nejdůležitější projevy (hlavní zdrojové oblasti, bližší charakteristika příčin)   Rozvojová studia a problémy mezinárodního rozvoje

1. Co je rozvoj? (Různá pojetí a koncepty rozvoje a jejich vývoj. Ekonomický růst vs. lidský rozvoj. Měření rozvoje. Objektivní a subjektivní indikátory rozvoje).

2. Nerovnoměrný rozvoj světa a jeho podávaná vysvětlení (Socioekonomické nerovnosti v globálním kontextu a historickém kontextu, nerovnosti uvnitř zemí a mezinárodní rozdíly, měření socioekonomických nerovností. Příčiny nerovnoměrného rozvoje – přehled typy faktorů, resp. podávaných vysvětlení.)

3. Chudoba (Pojetí a měření chudoby, význam zjišťování míry chudoby, dynamika chudoby. Začarované kruhy chudoby, populární zdůvodňování chudoby, psychologické aspekty chudoby, stereotypy o chudobě).

4. Teorie rozvoje (Vývoj základních teoretických přístupů k rozvoji a jejich historický a politicko-ideologický kontext. Modernizační paradigma. Teorie závislosti. Neoliberalismus. Alternativní teorie rozvoje.)

5. Kolonialismus a jeho rozvojové dopady (Fáze kolonialismu a rozdíly v přístupu jednotlivých mocností ke koloniím. Dekolonialismus a dědictví koloniálnialismu. Neokolonialismus. Poskolonialismus a postkoloniální studia)

6. Strukturální transformace a rozvoj (Různé aspekty strukturální transformace společnosti v procesu modernizace. Strukturální charakteristiky hospodářství rozvojových zemí. Význam zemědělství, resp. rurálního sektoru. Význam a povaha měst rozvojových zemí. Důvody vzniku slumů.)

7. Globalizace a rozvoj (Rozvojové příležitosti globalizace a její hrozby, typy dopadů globalizace na rozvojové země, globalizace a mezinárodní obchod, globalizace a životní prostředí)

8. Rozvojové intervence a rozvojová spolupráce (Příklady populárních typů rozvojových intervencí. Rozvojová spolupráce. Základní principy hodnocení rozvojových projektů)

9.  Rozvoj a životní prostředí (Environmentálně udržitelný rozvoj – vysvětlení a základní principy. Rozvoj a životní prostředí v historickém pohledu. Role nerostných zdrojů v procesech rozvoje. Chudoba a životní prostředí  - existují souvislosti? Rozvoj a životní prostředí – hlavní téma a výzvy)

10. Migrace a rozvoj (Vnitřní a mezinárodní migrace v kontextu rozvojových zemí. Ekonomické a sociální souvislosti vztahů mezi migrací a rozvojem. Otázka koherence rozvojových a migračních politik)   Politická geografie Postup zkoušky:

1. Vylosujte si téma.

2. Vylosované téma představte/vysvětlete/analyzujte pomocí vhodného teoreticko-metodického konceptu, který byl zmíněn: a) v povinných předmětech b) v ostatních předmětech Vyberte si jeden koncept z povinných předmětů a jeden z ostatních předmětů. Při zkoušení nejdříve krátce představte vámi vybraný koncept obecně a poté s jeho pomocí vysvětlete a analyzujte vylosované téma.

3. Uveďte, jaké možné druhy dat se dají získat pro analýzu a interpretaci vylosovaného tématu a navrhněte metody jejich zpracování. Témata:

1. Politické režimy

2. Geopolitické uspořádání světa

3. Stát a formy uspořádání

4. Separatismus a iredentismus

5. Vybraný aktuální ozbrojený konflikt

6. Teritoriální a politické identity

7. Migrace

8. Socioekonomické nerovnosti

9. Evropská integrace

10. Volby   Ekonomická geografie světa

1. Vývoj a proměny pojetí ekonomické geografie a přístupů ke studiu ekonomických procesů z geografického pohledu (základní charakteristika vývoje od obchodní geografie a hospodářského zeměpisu až po evoluční ekonomickou geografii).

2. Teorie lokalizace a lokalizační faktory (starší lokalizační a aglomerační teorie, institucionální hustota, inovační regiony, typologie geografických shluků, souvislost mezi globalizačními a aglomeračními tendencemi v současné ekonomice, role světových měst v současné ekonomice).

3. Nerovnoměrný ekonomický rozvoj a jeho vysvětlení (faktory nerovnoměrného rozvoje a teoretická vysvětlení nerovnoměrného rozvoje)

4. Geografická diferenciace světa podle pozice ve světovém hospodářství, základní prostorové trendy v rozvoji světového hospodářství včetně historických podmíněností, změny v mezinárodní dělbě práce a základní důvody těchto změn).

5. Síťové pojetí světové ekonomiky (základní výrobní řetězec, perspektiva globálních výrobních sítí a globálních komoditních a hodnotových řetězců, výrobcem a nákupem řízené výrobní sítě, vnitřní struktura výrobních sítí nadnárodních společností (kontrola a koordinace, výzkum a vývoj, výroba, prodej), sítě vnějších vztahů nadnárodních společností (subdodavatelství, strategické aliance), vztahy států a nadnárodních společností).

6. Role státu v ekonomice (funkce státu v ekonomice, hlavní typy států podle jejich role v ekonomice, hlavní integrační seskupení a jejich charakteristika, nejdůležitější mezinárodní ekonomické instituce a jejich role ve světové ekonomice, měnící se role státu ve světové ekonomice).

7. Technologická změna a ekonomická geografie (dopady nových technologií na prostorovou organizaci ekonomických činností, základní typy inovací podle jejich dopadů, Kondratěvovy cykly, životní cyklus průmyslových výrobků, základní typy organizace výroby v současné ekonomice (fordistický výrobní systém, flexibilní specializace, japonskými metodami inspirovaný systém flexibilní výroby) a prostorová organizace výroby spojená s těmito systémy výroby, geografie inovací a národní inovační systémy).

8. Příroda a ekonomika (závislost výroby na přírodě, komodifikace přírody, environmentální ekonomie, základní typy vlastnictví přírodních zdrojů, privatizace přírodních zdrojů, ekologická modernizace, certifikační programy).

9. Ekonomická geografie pracovní síly (pozice pracovní síly v současném kapitalismu, geografie pracovní síly, strategie států a firem na ovládání a regulaci pracovní síly, štíhlá výroba, strategie odporu pracovní síly, rozdílná role mužů a žen v současné ekonomice a vysvětlení, devalvace ženské práce).     Globalizace

1. Definice a charakteristika globalizace (integrace a diferenciace společnosti; formy integrace)

2. Historie globalizace a globalizace v historii (historický vývoj světového systému v kontextu globalizace a jeho různé souvislosti a interpretace; vlny ekonomické globalizace v historii, formování systému mezi

Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.