1. Hydrografie povodí. Vymezování rozvodnice, určování morfometrických parametrů povodí, výpočty charakteristik povodí, grafy vývoje povodí, stanovení hustoty říční sítě, vliv morfometrických parametrů na průběh odtoku.
2. Metody měření průtoků. Způsoby měření průtoku pomocí přepadů, hydrometrické vrtule, plovákové metody, chemického směšování, hydrotechnického výpočtu, ADCP. Určování průtoků vody v korytě v praxi: způsoby měření vodních stavů, konstrukce měrné křivky průtoku. Výpočty průtoku vody pomocí jednotlivých metod.
3. Zpracování hydrologických dat. Základní metody pro hodnocení odtokového režimu založené na zpracování průměrných denních průtoků, konstrukce čáry překročení průměrných denních průtoků, hodnocení průměrných měsíčních a ročních průtoků.
4. Počasí a jeho předpověď. Přehled meteorologických dat a jejich interpretace, vyhledávání aktuálních dat a charakteristik počasí v určitém místě, výstražné systémy, druhy předpovědi počasí, sestavení předpovědi počasí pro určité místo, otázky nejistoty.
5. Meteorologické jevy a jejich detekce. Atmosférická cirkulace v synoptickém i subsynoptickém měřítku, tzv. význačné počasí a nebezpečné meteorologické jevy, detekce pomocí staničních měření, synoptických map, distančních metod měření.
6. Podnebí a jeho charakteristiky. Zdroje dat o klimatu a jejich využití, klasifikace klimatu, charakteristika podnebí určité oblasti.
Fyzická geografie je založena na získávání, zpracování a interpretaci dat geovědních oborů. Kromě teoretických znalostí proto vyžaduje schopnost pracovat s kvantitativními a kvalitativními charakteristikami p řírodních sfér Země.
Předmět Metody ve fyzické geografii IA navazuje na základní přednášky z hydrologie, meteorologie a klimatologie. Teoretické poznatky z těchto oborů doplňuje o základní kapitoly metodické.
V rámci tohoto předmětu se probírají základní postupy zpracování hydrologických a klimatologických dat, a to od početního řešení úloh až po zpracování grafických výstupů.