! Změna pořadí předn ášek vyhrazena! 6.10.2023 Znečištění vody a sedimentů (Chalupová)
Přednáška podává stručný popis zdrojů znečištění, hlavních znečišťujících látek, rizik kontaminace, monitorovacích technik a parametrů kvality vody. Bude představena kontaminace vody a sedimentů v České republice se zaměřením na nejproblematičtější lokality (staré antropogenní zátěže, Labe). 13.10.2023 Degradace půd v České republice (Chuman)
Půda je důležitým přírodním zdrojem, který je nyní vystaven degradačním procesům ovlivňujících životně důležité vlastnosti a služby, které půda poskytuje, jako je produkce potravin, zadržování vody, biodegradace, biologická rozmanitost a koloběh živin. Budou představeny degradační procesy, např. zastavování půdy, eroze půdy a zhutnění půdy. 20.10.2023 Ledovcové příkrovy v oteplujícím se světě (Margold)
Podnebí vykazuje v posledních desetiletích jasný trend oteplování, pravděpodobně v důsledku emisí skleníkových plynů. Polární ledovcové příkrovy reagují povrchovým táním a změnami dynamiky průtoku, které přispívají k růstu hladině moře. Tato přednáška se zaměří na ledovcové oblasti a procesy, které hrají nejvýznamnější roli z hlediska stoupající hladiny moře. 27.10.2023 Geomorfologická nebezpečí ve vysokých horských oblastech (Vilímek)
Nově vznikající oblast interdisciplinárního vysokohorského výzkumu začala vyvíjet nástroje pro předvídání změn v oblastech s přírodními riziky. Tyto informace jasně dokumentují skutečnost, že v mnoha horských oblastech došlo k značné deglaciaci, což pravděpodobně povede během desítek let k značnému znehodnocení těchto prostředí. Rychle rostoucí množství odborné literatury dokumentuje tyto procesy z hlediska fyzicko-geografického, i po socioekonomické a kulturní stránce. Poskytuje důležité informace o tom, jak vyhodnotit nová nebezpečí a jak se s nimi vypořádat. 3.11.2023 Nedávná a budoucí změna klimatu: Co, kde, kolik? (Huth)
Současná pozorování klimatické změny v chodu teplot, srážkách a dalších klimatických prvcích. Diskutován je možný budoucí vývoj klimatu v důsledku antropogenní modifikace složení atmosféry. Jsou prezentovány vybrané dopady změny klimatu na lidské činnosti, ekosystémy atd. 10.11.2023 Hydrologický dopad změny klimatu: Budeme mít v budoucnosti dost vody? (Jeníček)
V budoucnu se očekává, že větší podíl současných sněhových srážek bude vypadávat ve formě deště. Následkem toho se sníží zásoba sněhu, což by mohlo způsobit snížení průtoku na jaře a v létě. To platí zejména pro regiony se sezónním rozložením srážek. Zvýšení teploty vzduchu navíc zvýší evapotranspiraci a tím se také zvýší objem deficitu. Přednáška představí hlavní dopady probíhajících a budoucích klimatických změn na jednotlivé složky vodního cyklu. Budou diskutovány různé důsledky v různých regionech světa. 17.11.2023 (státní svátek) 24.11.2023 Revitalizace vodních ekosystémů (Matoušková)
Přednáška je zaměřena na seznámení studentů s funkcemi a podmínkami přírodních vodních ekosystémů, jejich heterogenitu a dynamiku a negativními aspekty lidské modifikace vodních ekosystémů včetně metodologie ekologického hodnocení a principy revitalizací. Pozornost je věnována také prezentaci modelových projektů obnovy vodních toků. 1.12.2023 Jsou změny endorheických jezer na Tibetské náhorní plošině platným klimatickým indikátorem? (Kropáček)
Tibetská plošina je největší vysokohorská plošina na světě s průměrnou nadmořskou výškou více než 4700 m n.m. Má zásadní vliv na regionální klima, protože působí jako bariéra pro meridionální cirkulaci a zdroj tepla. Obsahuje velké množství endorheických (uzavřená povodí) jezer. Vodní stavy jezer se v posledních třech desetiletích dramaticky zvýšily, jak nedávno odhalila satelitní altimetrie. Vodní režim těchto jezer odráží změny tání ledovců, množství srážek a evapotranspiraci v povodích. Otázka, který vliv je dominantní, však dosud nebyla zcela vyřešena. Dalšími klimaticky zajímavými proměnnými, které lze analyzovat dálkovým průzkumem Země, jsou data o zamrzání a tání ledu. V rámci přednášky budou diskutovány tyto a některé další aspekty změny klimatu na Tibetské náhorní plošině. 8.12.2023 Aplikace bezpilotních vzdušných systémů ve fyzické geografii (Langhammer)
Bezpilotní vzdušné systémy (UAS, UAV, drony) představují rychle se vyvíjející technologii rychlého mapování a dálkového průzkumu blízkého dosahu s různými aplikacemi v geovědách. Přednáška přináší přehled technologie zahrnující letecké platformy a senzory a demonstruje potenciál jejich aplikací ve fyzické geografii na vybraných příkladech z nedávných výzkumných projektů v hydrologii, fluviální geomorfologii, 3D terénních rekonstrukcích nebo multispektrální analýzu narušení lesa. 15.12.2023 Fragmentace krajiny v Evropě (Romportl)
Fragmentace krajiny představuje jednu z největších hrozeb pro biologickou rozmanitost a jeden z nejdůležitějších problémů současné ochrany přírody a krajiny. Přednáška poskytne základní informace o vývoji fragmentace krajiny v Evropě, jejích příčinách a dopadech a metodách jejího hodnocení a kvantifikace. Rovněž budou diskutována dostupná opatření k jejímu zmírnění a další nástroje, jak chránit krajinu před negativními dopady. 5.1., 12.1. a 19.1.2024 Závěrečný seminář - prezentace
Předmět je zaměřen na současné trendy ve fyzické geografii a geoekologii v České republice a ve světě. Každá přednáška je zaměřena na speciální téma.