Pokročilé metody klasifikace krajiny a habitatového modelování- Modelovani v biogeografii a krajinne ekologii - Habitat suitability modelling- Species distribution models
Srážko-odtokové modelování v HBV. - Principy a aplikace modelu HBV-light, schematizace povodí, příprava vstupních dat.- Kalibrace a validace modelu.- Příprava scénářů změny klimatu, modelování vlivu klimatických změn na odtok z povodí.
Bezpilotní technolgie ve fyzické geografii- UAV - platformy, senzory, využití ve fyzické geografii- UAV - snímkování, parametry a plánování kampaní monitoringu, kalibrační data - UAV - fotogrammetrické zpracování dat bezpilotních systémů- UAV - využití multispektrálních a termálních dat pro modelování disturbance lesa
Přesná 3D a geofyzikální data- Úvod do práce s přesnými 3D daty - AG, SketchUp, CloudCompare, Voxler- Pořizování a zpracování přesných 3D dat - LiDAR teorie, airborne x TLS, zpracování dat, využiítí- Geofyzikální data - teorie, zpracování, aplikace
Přednáška je určena pro posluchače navazujícího magisterského a doktorského studia oborů fyzická geografie a geoekologie a geoinformatika a kartografie.
Studenti se v rámci přednášky podrobně seznámí s aplikacemi pokročilých geoinformačních technik pro pořizování, analýzy a intepretace dat pro analýzu procesů v přírodní sféře. Přednáška kombinuje teoretické principy a prakticky zaměřenou výuku s využitím geoinformačních nástrojů. technikami pro monitoringu a mapování procesů.
Posluchači se v teoretické i praktické části přednášky prakticky seznámí s principy práce s prostorovými daty na různých měřítkových úrovních, pokročilými metodami a nástroji pro zpracování 2D a 3D dat pro analýzu, modelování a klasifikace krajiny, reliéfu a vybraných složek FG sféry.
V rámci přednášky jsou je věnována pozornost současným instrumentálním technikám pro pořizování a monitoring dat fyzickogeografických procesů a jejich využití pro geoinformatické zpracování.
Jedná se zejména o bezpilotní technologie pro pořizování vysoce přesných prostorových dat a mapování dynamiky procesů, senzorové sítě pro přesný monitoring srážkoodtokových procesů, pozemní LiDARové skenování nebo geofyzikální metody sběru dat.
Na konkrétních příkladech a úlohách jsou diskutovány pokročilé přístupy pro řešení typických úloh v rámci jednotlivých fyzickogeografických disciplín. Jedná se mj. o pokročilé metody klasifikace krajiny, modelování v biogeografii a krajiné ekologii, neinvazivní techniky monigoringu procesů, dále pořizování, zpracování a analýza dat z bezpilotních systém ů pro úlohy v hydrologii, fluviální a biogeografii. Představeny jsou metody práce s přesnými 3D daty získávanými z LiDARového snímkování a s geofyzikálními daty pro řešení úloh v geomorfologii a techniky srážkoodtokového modelování, využívající komplexních vstupů z instrumentálních měření.
V průběhu cvičení studenti zpracovávají skupinově řešené projektové úlohy, zaměřené na vybrané okruhy geoinformačních technik a jejich aplikaci na analýzu fyzickogeografických procesů.
Součástí kurzu je terénní praxe, v rámci které se studenti prakticky seznámí s využíváním přístrojů a technik pro přesné mapování, měření a monitoring dynamických procesů v krajině.