1. Zásoby vody v hydrosféře: kvantifikace zásob vody v hydrosféře, hydrologický cyklus, hydrologická bilanční rovnice
2. Hydrometrie, měření vodních stavů a průtoků.
3. Voda - globální problém lidstva, nerovnoměrné rozložení zásob na kontinentech, struktura spotřeby vody. Vodohospodářská situace ČR.
4. Odtokový proces. Vznik povrchového odtoku, přírodní a antropogenní ovlivnění odtoku. Hydrologické extrémy.
5. Hydrografie Evropy. Velké řeky, vodní cesty.
6. Hydrografie Evropy. Jezera a přehradní nádrže.
7. Hydrografie Afriky. Velké řeky a jezera.
8. Hydrografie Severní Ameriky. Velké řeky a jezera.
9. Hydrografie Latinské Ameriky. Velké řeky a jezera.
10. Hydrografie Asie. Velké řeky, jezera.
11. Povodí Aralského jezera – nakládání s vodou ve Střední Asii.
12. Hydrografie Austrálie. Velké řeky a jezera.
13. Ledovce na Zemi. Současné kontinentální a horské ledovce. Vliv změny klimatu na hydrosféru. Odkaz na p řednášky: https://drive.google.com/drive/folders/1eJyxXuBefD843QXcgmXWawO-9V7NNNfx?usp=sharing
V základním kurzu hydrogeografie získají posluchači široké poznatky z geografie světového vodstva. Seznámí se s rozložením zásob vody v hydrosféře, s oběhem vody na Zemi a s jednotlivými prvky hydrologické bilance. Poznají proces vzniku a ovlivnění odtokového procesu. Pozornost je rovněž zaměřena na hydrologické extrémy, tedy povodně a hydrologické sucho. Aktuálně jsou zařazeny přednášky na téma "Vodní stres ve světě a v Česku".
Po tomto všeobecném úvodu do hydrologie následují kapitoly věnované hydrografickým charakteristikám jednotlivých kontinentů. Posluchači se seznámí s hydrologickým režimem a využitím velkých řek, s vodními cestami, velkými světovými jezery a přehradními nádržemi. Přednáška je uzavřena analýzou dopadů změny klimatu na hydrosféru se zaměřením na vývoj současného kontinentálního a horského zalednění.