1. Planetární geografie jako nauka. Základní astronomické pojmy. Vývoj poznatků o Zemi, kosmologické hypotézy od starověku do současnosti. Základní informace o vývoji a struktuře vesmíru a o postavení naší Galaxie, sluneční soustavy a Země ve vesmíru, zákony nebeské mechaniky.2. Tvar a stavba Země. Důkazy kulatosti a měření rozměrů Země. Geoid a referenční elipsoid.3. Zeměpisné a astronomické souřadnice. Výpočty na referenční kouli, sférická trigonometrie. Určování zeměpisné šířky.
4. Fyzikální charakteristiky Galaxie a sluneční soustavy. Vývoj a stavba Slunce, planet a dalších těles sluneční soustavy (planetky, komety).
5. Pohyby Země: oběh kolem Slunce, střídání ročních období, zemská rotace, rotace kolem barycentra, precese a nutace. Corriolisova síla a její důsledky. Vliv atmosféry na pozorování (nebeská klenba, vjem bílého dne, refrakce, scintilace, extinkce, soumrakové jevy).
6. Zdánlivé pohyby nebeských těles: hvězd, Slunce a planet. Měsíc: pohyby měsíce a m ěsíční fáze. Vznik a velikost dmutí. Zatmění Slunce a Měsíce.7. Čas a jeho měření (sluneční čas, hvězdný čas, pásmový čas a časová pásma, světový čas, místní čas, letní čas, časová hranice), kalendáře. Určování zeměpisné délky.
8. Základy geofyziky: gravitační pole Země (gravimetrie, tíhová síla a tíhové zrychlení, kosmické rychlosti), tepelné pole Země, seismika a magnetické pole Země (vztah k zeměpisným souřadnicím, paleomagnetismus, polární záře).9. Interakce Země - Slunce. Elektromagnetické záření, lom světla. Solární konstanta - proměnlivost, množství dopadajícího záření, příjem energie.
Předmět planetární geografie si klade za cíl, aby studenti geografie se zaměřením na vzdělávání porozuměli základním astronomickým pojmům a vztahům přímo ovlivňujících dění v krajinné sféře. Získané poznatky lze uplatnit v navazujícím studiu fyzické geografie a kartografie. Podrobně jsou probrána témata velikosti, tvaru a pohybech Země a důsledcích těchto vlivů na krajinnou sféru, dále se předmět zabývá určováním a měřením času a polohy bodů na zemském povrchu. Je vysvětlen vznik a vývoj vesmíru, zákony nebeské mechaniky, zdánlivý pohyb těles sluneční soustavy. Zvláštní důraz je kladen na pochopení geografických aspektů pohybů Země, Měsíce a Slunce a jejich vzájemného působení, zatmění a slapovým jevům. Student porozumí základům seizmiky, geomagnetismu a tepelnému a elektrickému poli Země.
Cvičení z předmětu Planetární geografie jsou zaměřena zejména na praktické výpočty, které pomohou pochopit teoretické poznatky, rovněž bude procvičeno využívání základních pomůcek - otáčivé mapy hvězdné oblohy a slunečních hodin.