Předběžný sylabus přednášek:
- Horské ledovce během Malé doby ledové
- Hmotová bilance horských ledovc ů a metody jejího měření
- Prognózy budoucího vývoje horských ledovců: tempo ústupu a nejistoty s ním spojené
- Regionální závislost na tavné vodě horských ledovců: současný stav a budoucí scénáře
- Modelování klimatických změn: Modely všeobecné cirkulace (GCM)
- Současný stav ledovcových štítů v Grónsku a Antarktidě: fyzicko-geografická charakteristika a stručný přehled jejich dlouhodobé historie
- Hmotová bilance ledovcových štítů v Grónsku a Antarktidě a metody jejího měření
- Ledovcové štíty Grónska a Antarktidy v oteplujícím se světě: porozumění dílčím procesům
- Příspěvek ledovcových štítů v Grónsku a Antarktidě ke zvýšení hladiny světového oceánu v závislosti na jednotlivých klimatických scénářích
Odtávající a ustupující ledovce zásadně mění charakter zaledněných pohoří. Paraglaciální procesy nahrazují geomorfologickou aktivitu ledovců a úbytek ledovců může způsobovat nedostatek vody v podhorských oblastech, pokud jsou v letní sezóně závislé na tavné vodě ledovců. Tavná voda z horských ledovců také přispívá k zvyšování hladiny světového oceánu.
Ledovcové štíty v Antarktidě a Grónsku v sobě vážou množství vody, které odpovídá desítkám metrů úrovně hladiny světového oceánu. Globální oteplování zapříčiňuje negativní hmotovou bilanci těchto ledovcových štítů a ty se tak podílejí vzrůstající měrou na zvyšování hladiny světového oceánu. Očekává se, že jejich podíl a celkový příspěvek ke zvyšování hladiny světového oceánu bude dále narůstat. Přesná čísla závisí na jednotlivých klimatických scénářích použitých pro modelování, a také na zohlednění jednotlivých procesů, které ovlivňují tání povrchu ledovců nebo rychlost toku ledu a telení ledovců do oceánu. Vyhlídky dalšího vývoje zvyšování hladiny světového oceánu během následujících staletí se pohybují v rozmezí prvních desítek centimetrů až po nárůst o několik metrů.
Výraznější nárůst hladiny oceánu, způsobený táním nebo dynamickým kolapsem ledovcových štítů, by měl zásadní dopady na společnost. Nízko ležící pobřežní regiony by byly přímo zasaženy a potřebují tedy informace pro přípravu na adaptaci na tyto změny co nejdříve. Nárůst hladiny světového oceánu by se skrze řetězové reakce dotkl i vnitrozemských států a i ty by proto měly mít společenské a institucionální povědomí o probíhajících změnách a výhledech dalšího vývoje.
Tento předmět zhodnotí stav horských a pevninských ledovců s ohledem na důsledky jejich vývoje pro společnost.
Jednotlivé procesy, které jsou klíčové pro vývoj horských a pevninských ledovců, budou stručně popsány a vysvětleny, stejně tak jako metody jejich výzkumu.