Úvod - zákl. informace, literatura, zdroje; zadání miniprojektu
Historické podklady ke studiu vývoje krajiny – písemné, mapové, snímky a další grafické podklady a jejich využití
Sledování a hodnocení vývoje krajiny, metody hodnocení krajinné makrostruktury a mikrostruktury
Současné trendy vývoje kulturní krajiny v Česku a v Evropě – extenzifikace a intenzifikace, problematika nové divočiny, postindustriální krajina
Geodiverzita a biodiverzita, vzájemné vztahy a souvislosti
Biotické invaze
Ekologie obnovy
Klasifikace krajiny - data, metody a přístupy
Ekologické sítě a soustavy chráněných území v krajině – principy vymezování, praktické příklady
Hodnocení krajinné mikrostruktury; Fragmentace krajiny - příčiny, hodnocení a dopady
Ekosystémové služby – metody hodnocení, praktické aplikace
Aktuální témata a trendy krajinné ekologie v ČR a ve světě - soundscape ecology, landscape genetics, light polution ekology; prezentace výstupů miniprojektů
Předmět navazuje na základní kurs Krajinná ekologie vyučovaný jako povinný v bakalářském stupni. Je zaměřen na prohloubení poznatků zejména pokud jde o nové, aktuální trendy v krajinné ekologii a aplikaci nových poznatků především v krajinném plánování, ochraně a managementu krajiny.
Pozornost je věnována datům a informačním zdrojům v krajinné ekologii, metod ám hodnocení krajinné struktury a uplatnění krajinných metrik, metodám hodnocení geodiverzity a biodiverzity a jejich vzájemným souvislostem. Jsou probrány základní principy a metody krajinného plánování a typologie krajiny se zřetelem na hodnocení krajinného rázu, plánování ekologických sítí v krajině, pozemkové úpravy a lesnické plánování.
Zároveň jsou představena aktuální témata krajinné ekologie specifická pro Českou republiku, resp. Evropu, v kontrastu s aplikacemi ve světě.