1. úvod I 2. zemět řesení 2. sopečná činnost 3. svahové pohyby 4. silná konvekce 5. tropické cyklony 6. mimotropické cyklony 7. povodně 8. anticyklony a sucho 9. tsunami 10. GLOFs 11. subsidence 12. strategie ve výzkumu a management rizik
Úvod je věnován obecným zákonitostem společným pro všechny druhy přírodních ohrožení a rizik. Postupně jsou probrána témata jako definice pojmů, druhy přírodních ohrožení a rizik a jejich vzájemné vztahy (podmíněnost), zákonitosti časového a prostorového rozložení, problematika inventarizace, analýza rizik a zranitelnost společnosti. Dále jsou přírodní ohrožení charakterizována jako součást vývoje fyzicko-geografické sféry a ve vztahu ke globálním změnám. Hlavní část přednášky je věnována dílčím procesům probíhajícím v litosféře a následně pak hydro-meteorologickým procesům a jevům. Procesy jsou charakterizovány z hlediska spoušťových faktorů, projevů a následků, stejně tak jako i možných protiopatření. V závěrečné fázi jsou prezentovány informace týkající se strategie výzkumu přírodních ohrožení, jejich mezinárodní aspekty a management rizik.
Při cvičení se využívá jak mapových podkladů, tak i analýzy leteckých a družicových snímků. Pracuje se též s databázemi.