1. Definice, předmět studia a členění hydrologie, historický vývoj hydrologie u nás a ve světě.
2. Zásoby vody v hydrosféře (kvantifikace zásob vody v hydrosféře, globální hydrologický cyklus).
3. Vodní zdroje v ČR (hydrogeografický přehled, zásoby povrchových a podpovrchových vod, spotřeba vody v ČR a ve světě, vodní stres ve světě a v Česku).
4. Hydrogeografie (základní pojmy z hydrogeografie povodí, typy říčních sítí, povrchový odtok, bilanční rovnice, odtokový součinitel, odtoková výška, specifický odtok).
5. Formování odtoku vody z povodí (intercepce, evapotranspirace, infiltrace, povrchový, hypodermický a bazální odtok).
6. Hydrometrie (měření vodních stavů, průtoků).
7. Hydrologický režim (denní, měsíční, roční průtoky, povodňové situace a režim minimálních průtoků).
8. Základní statistické přístupy v hodnocení časových řad.
9. Typy světových odtokových režimů.
10. Podpovrchové vody (druhy podpovrchových vod, fyzikální vlastnosti, chemizmus, minerální vody, prameny, zásoby v ČR).
11. Základy limnologie (genetické typy jezer, základní fyzikální a chemické vlastnosti stojatých vod).
12. Jakost vod (ochrana vod před znečištěním, příčiny znečišťování vod, normy jakosti vody, ukazatele jakosti vod, ochrana vod p řed znečištěním v praxi, jakost vod v ČR). Odkaz na přednášky: https://drive.google.com/drive/folders/1eJyxXuBefD843QXcgmXWawO-9V7NNNfx?usp=sharing
Anotace:
V základním kursu hydrologie získají posluchači široké poznatky z hydrografie, seznámí se s kvantifikací zásob vody v hydrosféře, se spotřebou vody v ČR a ve světě. Detailně jsou prezentovány prvky hydrologické bilance, postupy měření základních hydrologických veličin, jejich statistické a grafické zpracování. Syntetickou kapitolou je klasifikace světových odtokových režimů řek. Jsou analyzovány dopady změny klimatu na vodní zdroje a hydrologické extrémy (povodně a sucho). Do kurzu jsou rovněž zařazeny základní pojmy z limnologie a principy ochrany vod před znečištěním.