1. Síť pozorovacích stanic, meteorologická a klimatologická měření a pozorování, způsob předávání informací (meteorologická observatoř Košetice)
2. Měření vertikálního profilu větru (meteorologická observatoř Kopisty)
3. Měření slunečního záření a dlouhovlnného záření Země (meteorologická observatoř Hradec Králové)
4. Znečištění ovzduší a atmosférická depozice; mokrá a suchá depozice, podkorunová depozice (meteorologická observatoř Milešovka a Kopisty)
5. Znečištění povrchových vod (observatoř Košetice)
6. Mezinárodní projekty atmosférického monitoringu: GAW (Global Atmosphere Watch /Globáln í sledování atmosféry/), EMEP (Cooperative Programme for Monitoring and Evaluation of the Long Range Transmission of Air Pollutants in Europe /Kooperativní program monitorování a hodnocení dálkového přenosu znečištění ovzduší v Evropě/), ICP-IM (International Cooperative Programme on Integrated Monitoring /Mezinárodní program spolupráce v integrovaném monitoringu/) (observatoř Košetice)
7. Měření ozónu (observatoř Hradec Králové)
8. Informační systém kvality ovzduší (observatoř Košetice)
9. Hodnocení kvality ovzduší v České republice. (observatoř Košetice)
10.Odbor distančního měření: družice, radary, aerologická a přízemní pozorování (pracoviště ČHMÚ Praha - Libuš, radar Brdy)
11.Letecká meteorologie (pracoviště ČHMÚ Praha - Komořany)
12.Centrální předpovědní pracoviště (ČHMÚ Praha - Komořany)
Předmětem kurzu jsou základní metody pozorování vlastností atmosféry. Základem je měření meteorologických prvků a pozorování meteorologických jevů, které zaznamenávají přízemní pozorovací stanice.
V posledních 30 letech se velmi rozvinulo pozorování chemismu atmosféry, jež je zaštítěno početnými mezinárodními projekty. V rámci kurzu se posluchači seznámí také s distančními metodami měření a s prostředím, v jakém se vytváří předpovědi počasí pro koncové uživatele.
Kurz probíhá blokově v týdnu od 14. do 18. září 2020.