Přednášky: D. Dzúrová (DD), M. Lustigová (ML), I. Kulhánová (IK) Cvičení: M. Lustigová (ML), A. Altová (AA) Přednášky:
1. Populační zdraví v demografii a epidemiologii (DD) Vymezení pojmů demografie, epidemiologie, geografie zdraví; definice zdraví, definice populačního zdraví, ukazatele zdraví, historie výzkumu populačního zdraví v demografii, současné přístupy demografie a epidemiologie k populačnímu zdraví, global health trends – přehled. Nerovnosti ve zdraví, socioekonomické proměnné, socioekonomické nerovnosti ve zdraví ve vyspělých zemích, nerovnosti ve zdraví z hlediska dalších demografických proměnných (rodinný stav); možnosti měření nerovností ve zdraví.
2. Epidemiologický a zdravotní přechod (ML) Teorie epidemiologického přechodu – A. Omran, teorie a práce navazující na A. Omrana; Divergence a konvergence v intenzitě úmrtnosti – nový přístup zdravotního přechodu, kardiovaskulární revoluce, úmrtnostní krize. Fáze zdravotního přechodu – vysp ělé vs. rozvojové země.
3. Pohled životních drah – epidemiologický profil jednotlivých životních období (DD) Reprodukční zdraví (kojenecká úmrtnost, potratovost a plodnost/neplodnost), nehody a úrazy v průběhu dospívání a nižším středním věku, střední věk – problematika chronických onemocnění, proces stárnutí a zdravé stárnutí. Intenzita úmrtnosti v průběhu života a hlavní příčiny úmrtí v jednotlivých etapách života.
4. Demografie v kostce I (DD) Základní demografické procesy a události.
5. Demografie v kostce II (DD) Události a procesy, demografická síť (Lexisův diagram); generační a transverzální přístup, míry; hlavní demografické ukazatele, čas v demografii, demografická síť - přepis individuálních dat do souhrnných tabulek.
6. Mezinárodní klasifikace nemocí (ML) Mezinárodní klasifikace nemocí – historický vývoj, příčiny úmrtí - sběr dat, klasifikace a komparabilita časová a mezi populacemi, regiony; rekonstrukce časových řad v úmrtnosti podle příčin smrti, list o prohlídce zemřelého, kódovací praxe a specifika české statistiky příčin úmrtí. Studium příčin úmrtí.
7. Analýza úmrtnosti – ukazatele úmrtnosti a tabulky života I (IK) Hrubá míra úmrtnosti, přímá a nepřímá standardizace, výběr standardní populace, standardizovaná míra úmrtnosti, srovnávací index úmrtnosti, specifické míry úmrtnosti.
8. Analýza úmrtnosti – ukazatele úmrtnosti a tabulky života II (IK) Tabulky života, typologie úmrtnostních tabulek, metody výpočtu pravděpodobnosti úmrtí, konstrukce úplné a zkrácené úmrtnostní tabulky, tabulkové funkce a jejich tvar, intervalová naděje dožití.
9. Analýza úmrtnosti – ukazatele úmrtnosti a tabulky života III (IK) Aplikace DeRaS, úmrtnostní modely, výběr nejvhodnějšího úmrtnostního modelu, konstrukce oficiálních úmrtnostních tabulek ČSÚ. Jednovýchodná tabulka úmrtnosti, jednorozměrná a dvojrozměrná dekompozice rozdílu (změny) naděje dožití pří narození.
10. Analýza zdravotního stavu – ukazatele zdravé délky života (ML) Sledování a hodnocení zdraví, data a ukazatele zdravotního stavu. The Minimum European Health Module – otázky na zdraví. Tabulky života kombinující zdraví a úmrtnost (Sullivanova metoda).
11. Analýza zdravotního stavu – ukazatele nemocnosti (ML) Vznik a výskyt nemoci v populaci, míry smrtelnosti, incidence, prevalence, ukazatele asociace.
12. Global Burden of Disease (ML)
13. Prezentace seminárních projektů (10 min prezentace, 5 min diskuze), povinná účast (DD/ML/IK) Cvičení (seminář):
1. Úvod do Excelu I (AA)
2. Úvod do Excelu II (AA), úkol 1
3. Reprodukční zdraví (ML)
4. Demografie v kostce I (ML)
5. Demografie v kostce II (ML)
6. Mezinárodní klasifikace nemocí (ML)
7. Přímá, nepřímá standardizace (AA), úkol 2
8. Úmrtnostní tabulky (AA), úkol 3
9. Dekompozice (AA), úkol 4
10. Naděje dožití podle zdravotního stavu (ML), úkol 5
11. Ukazatele nemocnosti (ML), úkol 6
Přednáška je určena primárně pro studenty sociální epidemiologie v prvním roce navazujícího magisterského studia. Vítáni jsou samozřejmě i další zájemci z příbuzných oborů.
Přednáška poskytuje přehled vybraných základů demografie. Jejím cílem je seznámit posluchače se základními pojmy a demografickými metodami využitelnými při zpracování individuálních i agregovaných dat se zaměřením na procesy nemocnosti a úmrtnosti.
V navazujících cvičeních se studenti procvičí v práci s daty (např. z registrů) a výpočtem ukazatelů nemocnosti a úmrtnosti (např. standardizace dat, výpoču úmrtnostních tabulek či úmrtnostních tabulek s vyloučením vybrané příčiny onemocnění). Cílem je připravit budoucí sociální epidemiology na samostatnou analytickou práci.