V rámci distanční výuky v akademickém roce 2020/2021 bude předmět probíhat online na platformě Google meet. Bližší informace obdrží zapsaní studenti e-mailem. 1-2.
Migrační procesy a formování Ruského státu v X. - XVIII. století. Migrace a emigrace před rokem 1917.
První vlna ruské emigrace (tzv. bílá emigrace po bolševické revoluci). Druhá vlna ruské emigrace (20. léta minulého století až konec Druhé světové války).
Třetí vlna ruské emigrace (od 70. let minulého století až do rozpadu Sovětského svazu). 3. Etnická a sociálně-demografická charakteristika čtvrté vlny emigrace z Ruska po roce 1991 (zvláště emigrace etnických Němců a Židů).
Fenomén „úniku mozků“ z Ruské federace, jeho příčiny a důsledky. Emigrace „nevěst“. 4.
Změny forem migrace do Ruské federace od vynucené k dobrovolné, ekonomické. Sociálně-demografická, etnická a motivační charakteristika zahraničních migrantů, působících na trhu práce Ruské federace.
Migrace a ekonomická integrace postsovětského prostoru. Vytváření euroasijského migračního systému. 5. Čínští migranti v Ruské federaci – historie a současnost.
Emigrační potenciál Číňanů a diasporní politika čínsk é vlády. 6. - 7. Migrační politika a integrace cizinců v Ruské federaci.
Etapy vývoje, regionální specifika a bezpečnostní rizika. Potírání neregulované migrace. 8.
Bělorusko – země se ziskovým imigračním saldem. Moldavsko – vynucená migrace a válka v Podněstří.
Ekonomická podmíněnost emigrace z Moldavska a její dopady. Reemigrační programy. 9. - 10.
Tři historické vlny ukrajinské emigrace do zahraničí: východní a západní diaspora. Současná čtvrtá vlna migračních pohybů na Ukrajině: ekonomická migrace do zahraničí (příčiny, dynamika a důsledky), repatriace; imigrace zahraničních pracovníků; emigrace, žadatelé o azyl a běženci; nelegální tranzitní migrace.
Migranti. Migrační procesy na dnešní Ukrajině po „Euromajdanu“. 11.
Zakavkazské republiky (Gruzie, Arménie, Ázerbajdžán), diaspory, emigrace, regionální konflikty a změny etnické struktury. Ázerbajdžán jako nová imigrační země. 12. Kazachstán jako emigrační a také imigrační země pro republiky Střední Asie (Kyrgyzstán, Uzbekistán, Tádžikistán, Turkmenistán).
Vektory ekonomické migrace z republik Střední Asie. Tři vlny vynucené migrace z Tádžikistánu ve 20. století.
Cílem kurzu je analýza migrace obyvatelstva v bývalých republikách Sovětského svazu (s výjimkou baltských států), přičemž migrace bude zkoumána z hlediska ekonomického, sociologického, demografického a migračních teorií a politik. Pozornost bude věnována též otázkám imigrace a rozvoje.
Kdyby byl jakýkoliv problém nebo budete mít nějaké dotazy, můžete se na vyučujícího, dr. Milana Luptáka, obrátit přímo na e-mailové adrese luptakm@seznam.cz a nebo na telefonu 607 958 059.