I. Co je to politická geografie - objekt a předmět (specifikace) studia, definice, diskuse pojmu a zaměření; vývoj poznání oboru; principy a formy politické diferenciace světa.
II. Politická diferenciace světa, st át - ústřední objekt i předmět zájmu politické geografie; teorie definice, teorie a funkce státu, diskuse významu.
III. Klasifikace států podle forem státoprávního uspořádání; politické systémy. územně správní organizace, problematika decentralizace.
Fenomén hranic. IV.
Demokracie a svoboda - ideologické koncepty a rozdělení světa, geografické aspekty vývoje demokracií, lidská práva a svobody, metodika jejich hodnocení. V. Geopolitika - historie geopolitických teorií, geopolitické koncepty a uspořádání světa; diskuse pojmu a praxe používání, kritická geopolitika.
VI. Hospodářství a politika - politické souvislosti hospodářského vývoje, modely hospodářského a geopolitického vývoje (Kondratieff, Modelski, Wallerstein, Taylor aj.), geoekonomické rozdělení světa, geografie bohatství a chudoby, měření hospodářské vyspělosti, typologie států. VII.
Geografie síly - souvislosti ekonomického postavení a vojenské síly, neokolonialismus, ozbrojené síly a vojenské doktríny. VIII.
Stát a národ - koncept národa a jeho diskuse, nacionalismus a separatismus, etnická diferenciace a homogenizace světa. IX. Náboženství a kulturní diferenciace - hlavní náboženské systémy, geografické a politické aspekty kulturní diferenciace světa. X.
Geografie voleb - volební systémy, geografické aspekty a souvislosti voleb a volebních výsledků, politické síly a strany. XI. Geografie konfliktů - klasifikace a typologie, formy, příčiny, perspektivy.
XII. Geografie integrace - integrační procesy, důvody, formy, klasifikace integrací, Evropská unie, nejpokročilejší integrace světa. Podmínky pro udělení zápočtu: seminární práce na určené či zvolené téma nebo konkrétní úkol.
Podmínky pro splnění zkoušky: přijatá seminární práce, test z probírané látky a všeobecných znalostí politického dění u nás i ve světě nebo esej na vybrané téma, případně doplňující ústní otázky. Kurz probíhá ve stejném rozsahu v letním semestru učitelského studia.
Cílem je seznámit studenty se základními principy politické organizace a diferenciace světa a s přístupy, kterými je zkoumána. Důraz je kladen na význam geografických faktorů a měnící se roli jejich vlivu na politické procesy a na komparaci politických charakteristik geografických subjektů.
Základem je hodnocení států jak z hlediska jejich působení a postavení v mezinárodním kontextu (geopolitika a mezinárodní politika), tak z hlediska jejich vnitřní organizace a struktury. Součástí je problematika státoprávního a územně správního uspořádání, politických systémů a stran, geografie voleb, konfliktů, integrace, souvislosti hospodářského a politického vývoje.