Cílem přednášky/semináře je seznámit studenty se základními přístupy a tématy frekventovanými v současné geografii dopravy. Důraz je kladen na specificky dopravní témata, která nejsou náplní přednášek z Ekonomické geografie(část doprava). Seminární část umožňuje intenzívní zapojení studentů do výuky formou průběžných prezentací seminárních prací, skupinových prac í, diskusí apod. Vybraná témata:
Úvod: teoreticko-metodologický vstup do geografie dopravy
Vznik a vývoj dopravních cest a dopravních módů, dopravní revoluce
Globální úroveň: letecká a námořní doprava
Mezoregionální úroveň: Vliv dálniční infrastruktury na regionální a lokální rozvoj; Rozvoj vysokorychlostních železnic ve světě, Evropě a Česku
Mikroregionální úroveň: Doprava na venkově – dopravní dostupnost periferií, dopravně podmíněná sociální exkluze; Doprava ve městě - řešení využití IAD vs. MHD; Rozvoj individuální automobilizace a jeho environmentální dopady; Mobilita a volba dopravního prostředku (logistická regrese)
Dopravní modelování: Interakce (gravitační model), akcesibilta v GIS, logistický model
Dopravní hierarchie středisek Česka a její vztah k organizaci osídlení; dopravní regionalizace
Exkurze do vybrané pražské dopravní instituce (po dohodě, nepovinné, půldenní)
Cílem přednášky/semináře je představit studentům základní přístupy a témata frekventovaná v současné geografii dopravy. V kurzu studenti porozumí problematice územních dopadů různých dopravních módů v různém územním měřítku a dokážou rámcově navrhovat řešení vybraných problémů dopravní politiky.
Důraz je kladen na specificky dopravní témata, která nejsou náplní přednášek z Ekonomické geografie a ze Socioekonomické geografie. Zapojení studentů do výuky je realizováno formou četných diskusí a průběžných prezentací skupinových prací.