Program a literatura viz rovněž Moodle https://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=1708 a soubor se sylabem 1) Urbanizace za socialismu a socialistické město.
Smith, D. M. (1996) The socialist city. In: Andrusz, G., Harloe, M., Szelenyi, I., eds, Cities after Socialism. Blackwell.
Hirt, S. (2013) Whatever happened to the (post)socialist city? Cities 32, Supplement 1, 29–38. 2) Zadání seminární práce „Transformace postsocialistického města: lokality dynamických proměn“.
Seminární práce analyzuje vybranou lokalitu, jež je příkladem významného dynamického procesu proměny města. Studie zahrnuje pozitivní analýzu současného stavu a perspektivy dalšího vývoje, kritické vyhodnocení situace a případně i normativní návrhy řešení problémových aspektů. Studie může zachycovat a diskutovat alternativní náhledy na probíhající změny a jejich vyhodnocení. Studie bude reflektovat teoretický akademický rámec (literaturu z kurzu a další literaturu ke zvolenému tématu) i praktickou zkušenost každodenního života občana. Studie má formu seminární práce doprovázené jednoduchých posterem (plakátem) prezentujícím řešenou otázku širší veřejnosti.
Rozsah seminární práce: 3-4000 slov
Formální požadavky na odevzdávané práce viz pokyny pro psaní seminárních prací. 3) Postsocialistické město.
Definice postsocialistického města. Multiplicita transformací. Nové path-dependence a path-shaping. Jak studovat postsocialistické město
Základní principy studia proměn postkomunistických měst.: struktury, procesy a lokality. Důraz na sledování procesů změny.
Golubchikov, O., Badyina, A., Makhrova, A. (2014) The Hybrid Spatialities of Transition: Capitalism, Legacy and Uneven Urban Economic Restructuring. Urban Studies 51 (4), 617-633.
Sýkora, L. (2008) Revolutionary change, evolutionary adaptation and new path dependencies: socialism, capitalism and transformations in urban spatial organizations. In: Strubelt, W., Gorzelak, G., eds, City and Region. Papers in Honour of Jiří Musil, 283-295. Budrich UniPress, Leverkusen Opladen.
Sýkora, L. (2009) Post-Socialist Cities. In: Kitchin, R., Thrift, N, eds, International Encyclopedia of Human Geography, Volume 8, pp. 387-395. Oxford, Elsevier.
Sýkora, L., Bouzarovski, S. (2011) Multiple transformations: conceptualising post-communist urban transition. Urban Studies, 49 (1), s. 41 – 58. 4) Postsocialistické transformace: institucionální rámec a spontánní společenské proměny
Institucionální deregulace, privatizace, liberalizace cen a deregulace nájmů. Globalizace, internacionalizace, ekonomická restrukturalizace, sociální polarizace.
Sýkora, L. (1996) Transformace fyzického a sociálního prostředí Prahy. In: Hampl, M., a kol., Geografická organizace společnosti a transformační procesy v České republice. Praha, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, s. 361-394. – 1. část
Sýkora, L. (2001) Proměny prostorové struktury Prahy v kontextu postkomunistické transformace. In: Hampl, M. a kol., Regionální vývoj: specifika české transformace, evropská integrace a obecná teorie. Praha, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. – 1.část
Sýkora, L. (2007) Výzvy postsocialistického města. Era 21, č. 2, s. 54-57. 5) Reorganizace postkomunistických měst: procesy proměny a měnící se lokality
Přehled hlavních procesů a dynamicky se měnících lokalit.
Lees, L., Slater, T., Wyly, E. (2007) Gentrification. Routlege.
Sýkora, L. (1996) Transformace fyzického a sociálního prostředí Prahy. In: Hampl, M., a kol., Geografická organizace společnosti a transformační procesy v České republice. Praha, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, s. 361-394. – 2. část
Sýkora, L. (2001) Proměny prostorové struktury Prahy v kontextu postkomunistické transformace. In: Hampl, M. a kol., Regionální vývoj: specifika české transformace, evropská integrace a obecná teorie. Praha, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. – 2. část
Sýkora, L. (2004) Gentrification in postcommunist cities. In: Atkinson, R, Bridge, G., eds, The New Urban Colonialism: Gentrification in a Global Context, s. 90-105. London, Routledge.
TEMELOVÁ J., NOVÁK J. (2007) Z průmyslové čtvrti na moderní městské centrum: proměny ve fyzickém a funkčním prostředí centrálního Smíchova. Geografie-Sborník ČGS 112, č.3, s.315-333. 6) Diskuse návrhů seminárních prací „Transformace postsocialistického města: lokality dynamických proměn“
Odevzdejte návrh Vaší seminární práce na téma „Transformace postsocialistického města: lokality dynamických proměn“, zaměření na lokality vnitřního města a procesy regenerace, revitalizace, gentrifikace. Návrh bude obsahovat: (1) charakteristiku zvolené lokalita s důrazem na procesy, které ji transformují, (2) diskusi literatury a teoretických východisek, (3) výzkumné otázky. Rozsah ca 1000 slov. Na diskusi si připravte prezentaci na 10 minut.
Úkol: Postmetropolis
Kdo nestudoval kurz Geografie města, doplní si samostatnou četbou:
Soja, E.W. (2000) Postmetropolis: Critical Studie sof Cities and Regions. Part II. Six Discourses on the Postmetropolis, s. 145-348. Oxford, Blackwell.
Na email vyučujícího sykora@natur.cuni.cz odevzdá rešerši šesti diskurzů o metropoli o rozsahu 1500-2000 slov, která bude obsahovat stručnou charakteristiku každého z diskurzů a u každého diskurzu stručnou diskusi vybraných 2-3 koncept ů. 7) Suburbanizace a reorganizace metropolitního regionu
Teaford, J.C. (2008) Diverse suburbia. In: The American Suburb: The Basics, s. 43-86.
Sýkora, L. (2003) Suburbanizace a její společenské důsledky. Sociologický časopis/Czech Sociological Review 39 (2), s. 55-71.
Sýkora, L. (2010) Suburbanizace: problém i řešení. Vesmír 89 (7-8), s. 440-443.
Stanilov, K., Sýkora, L. (2012) Planning, markets and patterns of residential growth in post-socialist metropolitan Prague. Journal of Architectural and Planning Research 29 (4), 278-291.
Sýkora, L., Stanilov, K. (2014) The Challenge of Post-socialist Suburbanization. In: Stanilov, K. and Sýkora, L., eds, 2014, Confronting Suburbanization: Urban Decentralization in Postsocialist Central and Eastern Europe, pp. 1-32.. Studies in Urban and Social Change, Wiley-Blackwell.
Sýkora, L., Mulíček, O. (2014) Prague: Urban Growth and Regional Sprawl. In: Stanilov, K. and Sýkora, L., eds, 2014, Confronting Suburbanization: Urban Decentralization in Postsocialist Central and Eastern Europe, pp. 133-162. Studies in Urban and Social Change, Wiley-Blackwell. 7) Exkurze Praha a okolí: tváře suburbanizace a „Vietnamské město“ SAPA v Praze-Libuši
Odjezd z Albertova 10.00, návrat 16.00-18.00 podle odpoledního programu, společně se studenty z Dartmouth College 8) Segregace: sociální a prostorové nerovnosti a nové sociálně prostorové formace
Sociálně-prostorová diferenciace a měnící se rezidenční vzorec. Sociální rozdíly, nerovnosti a nespravedlnosti. Lokality segregace a separace, nové sociálně-prostorové formace.
Růžička, M., Toušek, L. (2014) Sociální exkluze: její prostorové formy a měnící se podoby. In: Šubrt, J. a kol. Soudobá sociologie VI (Oblasti a specializace), s. 117-141. Praha, Karolinum.
Sýkora, L., ed. (2010) Rezidenční segregace. Praha, Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, Ministerstvo pro místní rozvoj. 9) Sociální interakce a každodenní soužití v multikulturních lokalitách
SÝKORA, L., FIEDLEROVÁ, K., FREIDINGEROVÁ, T., SVOBODOVÁ, A., ČERMÁKOVÁ, D. (2016): Soužití v městské čtvrti: majorita a Vietnamci v Praze-Libuši. Sociologický časopis / Czech Sociological Review, Vol. 52, No. 4, 475-503.
WISE, A., NOBLE, G. (2016): Convivialities: An Orientation. Journal of Intercultural Studies, Vol. 37, No. 5, 423-431.
WESSENDORF, S. (2014): ‘Being open, but sometimes closed’. Conviviality in a super-diverse London neighbourhood. European Journal of Cultural Studies, Vol. 17(4), 392-405.
PHILLIPS, D., ATHWAL, B., ROBINSON, D., HARRISON, M. (2014): Towards Intercultural Engagement: Building Shared Visions of Neighbourhood and Community in an Era of New Migration. Journal of Ethnic and Migration Studies, Vol. 40, No. 1, 42-59. 10) Sociální interakce a každodenní soužití v multikulturních lokalitách
Cílem kurzu je porozumění současným proměnám měst v kontextu postsocialistických transformací, integrující se Evropy a globalizujícího se světa s důrazem na transformace struktur, procesy proměny a měnící se lokality.
Nejdříve je diskutována podstata postsocialistického města jakožto specifického dočasně existujícího jevu, který charakterizují proměny, nikoliv pevná struktura a řád. Pozornost je věnována reorganizaci postsocialistického města v kontextu společenské transformace a globalizace. Důraz je kladen na procesy proměny vnitřní organizace měst a dynamicky se měnící lokality. Specificky se pak kurz zaměřuje na příklady reorganizace, jako jsou revitalizace, komercializace a prostorová expanze městských center, regenerace a gentrifikace čtvrtí vnitřního města, suburbanizace v zázemí měst a utváření nových sociálně-prostorových formací ve smyslu sociálně vyloučených lokalit i gated communities.
Pozornost je věnována otázkám ekonomické konkurenceschopnosti, sociální soudržnosti a environmentální udržitelnosti, a to s ohledem na mechanismy radikálních transformací (path breaking), závislostí na zvolené cestě (path dependency) a kritického hodnocení nových trajektorií (path shaping).
Studenti by měli být schopni interpretovat lokální transformace v našich městech a jejich čtvrtích v kontextu globalizace, kriticky vyhodnotit současné urbánní trendy a pokusit se navrhnout řešení identifikovaných problémů.
Výstupem kurzu je studie dynamicky se měnící lokality. Studie zahrnuje pozitivní analýzu současného stavu a perspektivy dalšího vývoje, kritické vyhodnocení situace a případně i normativní návrhy řešení problémových aspektů. Studie bude zachycovat a diskutovat alternativní náhledy na probíhající změny a jejich vyhodnocení. Studie bude reflektovat teoretický akademický rámec i praktickou zkušenost každodenního života občana. Bude vypracována a odevzdána ve formě seminární práce a jednoduchého posteru a prezentována na závěrečném semináři.