Přehled jednotlivých témat: 1. Historický vývoj venkovského osídlení v Evropě do 2. sv. války. 2.
Vývoj venkovského prostoru v ČR a Evropě v letech 1938 - 1990. 3. Změny v ČR po roce 1990. 4.
Teoretická východiska typologie venkovského prostoru. 5. Vymezení typů a odhad jejich vývoje do roku 2030. 6.
Základní problémy venkova podle jednotlivých typů I. 7. Základní problémy venkova podle jednotlivých typů II. 8.
Problémy nejmenších sídel 9. Common agriculture policy. 10.
Dotační tituly do venkovského prostoru. 11. Program obnovy vesnice. 12.
Krajinný ráz, nástroje a limity tvorby krajiny. 13. Postavení malých obcí a role veřejné správy.
Předná ška Rozvojové problémy venkova je zaměřena na seznámení studentů se základními problémy rozvoje venkova v Česku a problematiku venkovského rozvoje v zemích EU. Přednáška seznamuje posluchače se základními teoretickými koncepty rozvoje venkova, možnostmi a limity typologie venkovských obcí a venkovů v Česku. Další témata se věnují vývoji a změnám paradigmat rozvoje venkova v Evropě a především v Česku, jsou diskutovány nástroje na podporu rozvoje venkova a role a možnosti různých aktérů rozvoje na venkově.
Samostatná část přednášky je věnována roli jednotlivých orgánů veřejné správy při usměrňování lokálního a mikroregionálního rozvoje, možnostem zapojení představitelů neziskového sektoru a podnikatelského sektoru. Samostatně jsou diskutovány i změny a přístupy k agrární politice v česku a to na pozadí Společné zemědělské politiky EU.
Přednáška je doplněna cvičením, ve kterém studenti zpracovávají vlastní esej na zadané téma. Dále student vypracovává recenzní posudek na esej kolegy studenta.