Předmět zahrnuje přednášku a seminář (2/1) a sestává se z následujících bloků: 1. Úvod do kulturní geografie – tradiční kulturní geografie; časopisy, věda a výzkum v kulturní geografii. Postavení a vývoj disciplíny v systému věd a v geografii, hlavní představitelé.
Proces vzniku a formování kultury; lokalizace kultury; prostorové aspekty kultury (geografická organizace společnosti/kultury), kulturní oblasti. 2. Kulturní obrat – "nová" kulturní geografie; kulturní obrat (cultural turn) a prostorový obrat (spatial turn) ve společenských vědách; sociální konstrukce reality (společenská organizace prostoru). 3.
Identity – kultura, sociální a územní identity, identita území a územních komunit; "my" versus "oni" v kulturní geografii; kulturní sounáležitost; složky identity; regionální identita obyvatel a identita regionů. 4. Jazyk, etnicita, konflikt – jazyk jako kulturní kapitál; jazyková diverzita; revitalizace jazyků; "lingvistické inženýrství"; jazyk a dialekt; kultura a politika; kulturní politika; kulturní války. 5.
Dědictví a místo – proces formování a reprodukce dědictví, přírodní a kulturní dědictví; kulturní diverzita; identita území – hodnota a percepce místa/regionu; genius loci; využití, ochrana a management dědictví. 6. Kulturní krajiny, regiony a hranice – kulturní krajina a její vnímání; krajina jako symbol; paměť krajiny; program UNESCO "