· Úvod do fyzické geografie Asie – základní údaje o kontinentu, charakteristické rysy a zvláštnosti. Historie objevování Asie a rozvoj přírodovědného poznání. Literatura a podklady pro studium.
· Orografický přehled, geomorfologie, FG regiony Asie.
· Geologický vývoj a současná tektonika Eurasie, rizikové přírodní procesy. Hlavní problémy a směry současného výzkumu.
· Zalednění Asie.
· Klimatická regionalizace, geneze klimatu hlavních podnebných oblastí Asie.
· Hydrologický režim jednotlivých oblastí Asie, charakteristiky různých odtokových režimů. Jezera v Asii; genetické typy, rizikové procesy způsobené jezery, vliv člověka na jezera; Aralské jezero.
· Pedogeografický přehled, pedogeneze hlavních pedogenetických oblastí.
· Rozmístění a charakteristika jednotlivých vegetačních pásů, původní rostlinné druhy a jejich migrační vývoj. Zoogeografické oblasti.
· Ochrana přírody a problematika ŽPVýznamné prvky živé a neživé přírody, přehled chráněných oblastí, problémové oblasti a zátěže ŽP, příspěvek ke globálním ekologickým problémům.
· Význam Asie z hlediska přírodního prostředí Země. Úloha kontinentu v rámci zemského klimatu, oceánské cirkulace, potenciální vlivy na budoucí vývoj přírodního systému Země.
· Postavení Asie ve světě, v celosvětové dělbě práce, v ekonomice, obyvatelstvu, socioekonomická regionalizace
· Blízký východ - sociálně ekonomická diferenciace Blízkého východu - rozdíly mezi státy; Turecko - regionální diferenciace, protiklady hospodářského a kulturního vývoje; vybrané geografické aspekty vývoje problémových zemí: Izrael, Libanon a Sýrie; geografické aspekty těžby surovin (ropy a plynu) v oblasti Perského zálivu; nejbohatší (ropné) a nejchudší země regionu.
· Jižní Asie - Indický subkontinent v rámci Asie a světa; národnostní a náboženská struktura, předpoklady a limity hospodářského rozvoje Indie; regionální struktury Indie; srovnání, rozdíly, specializace indických států; vybrané problémy hospodářského a regionálního vývoje: Pákistán, Nepál, Bangladéš, Srí Lanka.
· Jihovýchodní Asie - země ASEAN (původní), postavení v rámci světa či Asie; specifika sociálně ekonomického vývoje populačně nejsilnějších zemí regionu: Indonésie, Thajsko, Filipíny; regionální diferenciace a vývoj Indonésie; srovnání vybraných nejvyspělejších a nejchudších zemí regionu.
. Východní Asie - vybrané aspekty hospodářského a regionálního rozvoje Číny, Japonska a Jižní Koree.
Fyzická a sociální geografie asijského kontinentu. Geologie a geomorfologie, podnebí, hydrologie, zalednění, pedologie, biogeografie, ochrana přírody v Asii.
Regionální geografie. Vhodné pro studenty od 2. ročníku studia, kteří absolvovali základní přednášky z předmětů hydrologie, geomorfologie, meteorologie a klimatologie, pedologie a biogeografie.
Hodnocení sociálně ekonomického vývoje vybraných, hospodářsky nejvýznamnějších zemí Asie. Komparace rozdílného vývoje na příkladě surovinově bohatých zemí (Saúdská Ar ábie), zaostalých zemí (Indický subkontinent), nově industrializovaných zemí (Čína, Indonésie a další země JV Asie) a vyspělých zemí (Japonsko).
Srovnání vývoje a hodnocení souvislostí strukturálních změn a hospodářské vyspělosti/zaostalosti uvedených zemí. Charakteristika regionální diferenciace a vývoje (proměn) regionálních struktur jednotlivých makroregionů a vybraných zemí.