Sylabus 15.2. Nacionalismus a geografie – vysvětlení základních pojmů – stát, prostor, teritorium, národ; koncept nacionalismu a teritoriality v geopolitickém myšlení 22.2.
Přístupy ke studiu nacionalismu – primordiální a instrumentální (modernistický); typologie nacionalismu – etnický, kulturní a občanský 1.3. Typologie nacionalismu – státotvorný, unifikační, separatistický, iredentistický; přehled vývoje od 19. století po současnost (Hechter, Thiess, Gellner) 8.3. Modely etnopolitické mobilizace a její katalyzátory, stádia mobilizačních procesů a jejich příklady, etnické konflikty – mechanismy vzniku, průběh, akomodace, příklady (Hroch, Hechter) 15.3.
Etno-kulturní nacionalizace státu, regionální nacionalismus a konstrukce institucí a identit ve vztahu region–stát 22.3. Dynamika sub-státního nacionalismu a jeho projevy ve východní Evropě a regionu bývalého SSSR 29.3.
Dynamika sub-státního nacionalismu a jeho projevy v Asii a v Africe 5.4. Dynamika regionálního nacionalismu a jeho projevy v západní a jižní Evropě a Severní Americe 12.4.
Nativistický (xenofobní) nacionalismus a jeho dynamika jako reakce na evropskou integraci a globalizaci 19.4. Nativismus, nacionalismus radikální pravice a jeho podpora v sou časné EU 26.4.
Banální, každodenní nacionalismus a potenciál etnického soužití v multi-národnostních společnostech 3.5. Státní nacionalismus a patriotismus
Cílem předmětu je přiblížit studentům hlavní myšlenkové směry studia nacionalismu a jejich geografickou interpretaci. Diskutovány budou i praktické dopady působení nacionalismu, včetně různých typů nacionalismu na vybraných příkladech z historie i současnosti.
Dále je cílem vysvětlit obecné modely etnopolitické mobilizace a na příkladových studiích dokumentovat její katalyzátory vedoucí k propuknutí etnických konfliktů. V neposlední řadě je cílem představit příklady působení nacionalismu, etnopolitické mobilizace a konfliktů.