* Viskoelasticita.
Viskoelasticita - časová závislost vztahu napětí a deformace. Modelový přístup. Creep a relaxace napětí. Operátoroví rovnice. Viskoelasticita bez modelů - vztahy mezi charakteristickými viskoelastickými funkcemi (relaxační funkce, creepová funkce, lineární a logaritmická spektra, komplexní dynamický modul). Boltzmannův superpoziční princip. Superpozice čas teplota. Frekvenční, časová a teplotní závislost viskoelastických funkcí. Řídící funkce (master curve)
* Viskózní látky
Newtonovské a nenewtonovské viskózní látky. Rovnice toku. Oběhy tělních tekutin. Binghamovská teutina - vliv plasticity.
* Určování reologických vlastností látek
Volba reologického modelu pro zkoumanou látku. Přehled nejdůležitějších viskoelastických a reometrických experimentálních metod.
* Cvičení
V rámci cvičení jsou probrány konkrétní postupy užívané při vyhodnocování reologických měření. Např. je rozebrán postup při získání výsledků z měření na torzním kyvadle a reometru. Je probírána otázka optimálního počtu prvků viskoelastického modelu pro vystižení zkoumané látky. Ekvivalence některých viskoelastických modelů. Získávání viskoelastických spekter aproximačními postupy z přímo měřených viskoelastických funkcí apod.
Cílem přednášky je naučit posluchače, jak vybrat vhodný reologický model pro zkoumanou látku a jak experimentálně zjistit parametry vybraného modelu. Pevné biologické látky vykazují výrazné viskoelastické rysy, kapalné látky složité viskózní chování.
Proto v přednášce bude hlavní pozornost zaměřena na viskoelasticitu a reologické modely vystihující chování biokapalin. Teoretický výklad bude doplněn mnohými příklady, které budou za aktivní účasti studentů probírány ve cvičen í, které je k přednášce připojeno.