* Úvod
Základní výzkum vs. Inženýrství. Seismické ohrožení (angl. hazard) vs. riziko (angl. risk). Inženýrská seismologie vs. seismické inženýrství.
* Pre-instrumentální seismologie
Historická seismologie. Archeoseismologie. Paleoseismologie. Makroseismická intenzita. Makroseismický katalog.
* Instrumentální seismologie
Akcelerometrické sítě. Databáze silných pohybů. Magnitudo. Instrumentální katalog.
* Relevantní parametry pohybů půdy
Špičkové hodnoty zrychlení, rychlosti, posunutí - jejich význam. Spektra odezvy a jejich vztah k Fourierovským spektrům. Přímá a obrácená teorie náhodného chvění (RVT, resp. IRVT).
* Předpověď pohybů půdy
Rovnice očekávaných pohybů půdy. Rozbor neurčitostí. Zdroj - šíření - lokální efekty.
* Lokální efekty
Geofyzikální a geotechnické měření parametrů lokálního prostředí (CPT, MASW, seismický šum). Mikrorajónování. Nelineární odezva. Vliv topografie. Numerické modelování lokální odezvy. Sekundární jevy (zkapalnění půdy, sesuvy).
* Pravděpodobnostní model ohrožení
Zonace podle seismogenních oblastí. Pravděpodobnostní rozdělení velikosti zemětřesení a síly otřesů. Pravděpodobnostní modely časového rozložení seismických jevů. Epistemická vs. aleatorní neurčitost. Logické stromy. Deagregace modelu ohrožení. Scénáře pro význačná zemětřesení.
* Seismické riziko a stavební normy
Otřesy vs. škody na budovách. Design spektrum. Spektrum jednotné úrovně ohrožení.
Zemětřesení představují přírodní jevy s velkými společenskými dopady. Seznámíme se s rolí geofyziky, geologie a seismického inženýrství v odhadu zemětřesného ohrožení. Na případech nedávných zemětřesení pak ilustrujeme konkrétní problémy, se kterými je nutné se vypořádat při odhadu seismického ohrožení pro vybranou oblast.
Záměrem kurzu je nejen obeznámení s postupy, které lze aplikovat přímo v praxi (např. v pojišťovacím průmyslu), ale též prezentace témat základního geofyzikálního výzkumu s praktickým uplatněním ve společensky naléhavé problematice.