1. Počítače třídy IBM-PC ve fyzikálním experimentu. Různé úrovně začlenění výpočetní techniky do aparatury (sběr dat, řízení). Základní části osobního počítače - hardware a software.
2. Komunikace s periferními zařízeními. Základní typy rozhraní osobních počítačů: • Paralelní rozhraní IEEE-1284 (Centronics). • Sériové rozhraní RS-232 a další z něj odvozená. • Rozhraní USB. • Rozšiřující sloty stolního osobního počítače a notebooku (PCIex, ExpressCard).
3. Použití rozhraní USB pro připojení měřicích přístrojů. Ovladače a aplikační programová rozhraní (API). Integrace řízení přístroje do vlastního programu.
4. Použití laboratorních měřicích karet. Instalace rozšiřujících karet, jejich konfigurace a softwarová podpora.
5. Norma IEEE-488 (GPIB, HP-IB, IEC-625). Elektrické a logické parametry. Různé topologie propojení. Základní typy připojených zařízení (mluvčí, posluchač, kontroler). Univerzální a adresované příkazy. Popis komunikace. Handshake. Rozšíření IEEE-488.2.
6. Arduino. Parametry různých verzí. Možnosti využití včetně praktických ukázek funkčních řešení. Postup programování Arduina. Praktické ukázky. Základní elektrické obvody.
7. Základy 3D modelování. Základy práce s programemy SketchUp a Autodesk Inventor. Základy práce s 3D tiskárnou. Praktické ukázky využití 3D tisku.
8. Řízení experimentu pomocí Delphi. Programové vybavení pro tvorbu řídicího software pro sběr dat a řízení experimentu v reálném čase. Základy práce se systémem LabVIEW.
9. Praktické procvičení formou práce na konkrétní úloze.
Počítače třídy IBM-PC ve fyzikálním experimentu.
Základní typy rozhraní (Centronics, RS-232, USB) a jejich použití pro řízení přístrojů a přenosy dat.
Základy práce s rozhraním IEEE-488. Úvod do práce s Arduinem.
Použití laboratorních měřicích karet. Programový sběr dat. Řízení experimentu v reálném čase.
Praktické procvičení formou práce na konkrétní úloze.