* 1. Úvod.
Historický vývoj techniky získávání nízkých teplot. Význam nízkoteplotní technologie ve vědě a v průmyslu.
* 2. Metody získávání nízkých teplot.
Fyzikální vlastnosti zkapalněných plynů. Principy zkapalňovačů a kryogenerátorů a jejich konstrukční řešení. Polovodičové chladicí elementy. Skladování a doprava zkapalněných plynů.
* 2. Bezpečnost při práci s nízkoteplotními zařízeními. .
* 3. Konstrukce nízkoteplotních zařízení.
Tepelné a mechanické vlastnosti kryogenních konstrukčních materiálů. Spojování materiálů (svařování, pájení a lepení). Typy tepelných izolací. Základy vakuové techniky (vývěvy, ventily, spojovací díly, vakuometry a hledače netěsností). Termodynamický výpočet kryogenních zařízení. Konstrukční provedení kryostatů a dalších kryogenních zařízení.
* 4. Měření a regulace nízkých teplot.
Fyzikální problémy nízkoteplotní termometrie. Mezin árodní teplotní stupnice. Plynové a parní teploměry. Elektrické odporové, diodové, kapacitní a termoelektrické teploměrné snímače. Vyhodnocovací obvody elektrických snímačů nízkých teplot. Regulace nízkých teplot.
* 5. Využití supravodivosti v kryotechnice.
Supravodivé magnetické soustavy, praktická provedení solenoidů, proudové přívody, klíče. Supravodivé tepelné klíče.
* 6. Teploty pod 1 K.
Rozpouštěcí refrigerátory 3He/4He. Chlazení adiabatickou a jadernou demagnetizací. Pmerančukovo chlazení. Měření velmi nízkých teplot.
Výběrová přednáška navazuje na úvodní kurs Fyzika nízkých teplot, je zaměřena na otázky techniky a technologie nízkoteplotního experimentu, určená pro 1. a 2. roč. magisterského studia FKSM.