Osnova:
1. Fonony v pevné látce a teorie Mössbauerova jevu - klasický a kvantový popis pohybu jader, statistické vlastnosti souboru lineárních harmonických oscilátorů, Lambův-Mössbauerův faktor, příbuznost s Debyeovým-Wallerovým faktorem.
2. Grupy a symetrie v pevných látkách - pojem grupy a jejích reprezentací, reprezentace reducibilní a ireducibilní, charakter reprezentace, rozklad obecné reprezentace na ireducibilní reprezentace pro konečné grupy, ireducibilní reprezentace prostorové grupy pevné látky, využití grupové symetrie k nalezení a klasifikaci vlastních hodnot hamiltoniánu atomů, molekul a pevných látek.
3. Metoda středního pole pro klasický Isingův model - Peierls-Feynmanova nerovnost, Isingův model magnetismu, molekulární pole, feromagnetismus, kritické chování, Landauova teorie, složitá magnetická uspořádání, fázový přechod v substitučních tuhých roztocích.
4. Magnony v kvantovém Heisenbergově modelu - korelační funkce a jejich spektrální reprezentace, pohybové rovnice a jejich přibližné řešení, lokální a kolektivní spinové excitace, renormalizované magnony, kritické chování, Blochův zákon.
5. Stínění a plazmony v elektronové kapalině - Kubova teorie lineární odezvy, fluktuačně-disipační teorém, párové (částico-děrové) excitace v neinteraguj ících systémech, dynamická odezva homogenního neinteragujícího elektronového plynu a interagující elektronové kapaliny v Hartreeho přiblížení, Friedelovy oscilace, permitivita, Thomas-Fermiho stínění, plazmony.
Přednáška tvoří pokračování přednášky Fyzika pevných látek I (FPL143) se zaměřením na vybrané rovnovážné vlastnosti a kolektivní jevy, jako např. Mössbauerův jev, fázové přechody v Isingově modelu, magnony v Heisenbergově modelu, stínění a plazmony v elektronové kapalině.
Přednáška zahrnuje též úvod do příslušných teoretických metod včetně základů teorie grup.