1. Proudění v zemské atmosféře, vztah pole proudění a tlakového pole, vliv rotace Země, Coriolisova síla, schéma proudění v základních tlakových útvarech (tlakové níže a výše, hřebeny vysokého tlaku, brázdy nízkého tlaku), vliv na počasí a rozptyl znečišťujících příměsí, schéma cirkulace atmosféry.
2. Fázové změny vody v atmosféře, vznik a vývoj oblaků, konzervace termodynamického potenciálu při fázových přechodech, kondenzace vodní páry v atmosférických podmínkách, podstata a úloha kondenzačních jader, závislost tlaku nasycené vodní páry na křivosti vodního povrchu, aplikace na kondenzační růst nebo vypařování oblačných kapek, přechlazená voda, ztížené zamrzání oblačných kapiček, aplikace na vysvětlení srážkotvorných mechanismů v oblacích.
3. Optické jevy. Odraz, lom a rozptyl světelných paprsků v atmosférickém prostředí, astronomická refrakce, optické zvednutí nebo snížení obzoru, spodní (dolní) a svrchní (horní) zrcadlení, fata morgána, deformace slunečního nebo měsíčního disku při nízkých polohách nad obzorem, laminace slunečního disku, pyramidální slunce, barvy oblohy, červánky, soumrakové jevy, polarizace slunečních paprsků v zemské atmosféře, duhy, koróny, glórie, halové jevy.
4. Akustické jevy. Šíření zvuku v atmosférickém prostředí, akustické stíny, anomální slyšitelnost, útlum v atmosféře, rázové vlny.
5. Elektrické jevy. Elektrické pole v atmosféře, zemský (atmosférický) kondenzátor, základy oblačné elektřiny, generování center elektrického náboje v oblacích, bouřkové oblaky, bouřky, hrotové (bodové) výboje, Eliášův oheň, blesky, atmosfériky, světelné úkazy ve vysok é atmosféře při bouřkové činnosti.
Ukázky fyzikálních témat z dynamiky a termodynamiky atmosféry, z atmosférické optiky, akustiky a elektřiny, která nabízejí obohacení výkladu a prezentací fyziky na středoškolské úrovni