1. Sémiotika, vlastnosti znakových systémů a specifikum jazykových znaků. Jazyková typologie.
2. Fonetika: Klasifikace hlásek, mezinárodní fonetická abeceda (IPA). Fonetický systém češtiny a angličtiny. Prozodie. Kategorické vnímání.
3. Fonologie: Fonotaktika, fonologická pravidla.
4. Morfologie: Morfémy a jejich klasifikace, morfologické procesy.
5. Syntax: Frázové a závislostní gramatiky. Strukturní víceznačnost. Valence, shoda, slovosled, příklonky. Základní přehled gramatických formalizmů (Government and Binding, HPSG, kategoriální gramatiky).
6. K dějinám lingvistiky: Předchůdci strukturní lingvistiky (mladogramatická škola). Ferdinand de Saussure jako zakladatel strukturní lingvistiky. Glosématika - Kodaňský lingvistický kroužek.
7. Funkční lingvistika z pohledu Pražského lingvistického kroužku (funkce jazyka, různá pojetí, systém opozic, asymetrický dualismus a vztah formy a funkce).
8. Pražský lingvistický kroužek - pohled sociolingvistický, aktuální členění a slovosled.
9. Sémantika a pragmatika: Význam slov a vět. Formální modely významu. Kontext.
10. Historická lingvistika: Typy jazykových změn, rekonstrukce jazyků. Jazykové rodiny. Vývoj češtiny a angličtiny. Postoje k vývoji jazyka.
11. Psycholingvistika: Jazyk a mozek, afázie. Osvojov ání jazyka. Metody psycholingvistického výzkumu.
Cílem přednášky je seznámit studenty se základními vlastnostmi lidského jazyka, jeho strukturou, vývojem, místem ve společnosti, atd. Kurz dále představuje lingvistiku jako vědu, její historii a metodologii, se zaměřením na strukturní lingvistiku.