Pojem informační struktury věty (v tradiční terminologii: aktuální členění věty) jako sémanticky relevantního aspektu větné stavby a jazykové prostředky jeho vyjád ření v různých typech jazyků.
Zachycení informační struktury ve formálním popisu jazyka.
Informační struktura a její anotování v počítačovém Pražském závislostním korpusu.
Využití anotovaného počítačového korpusu k ověřování teoretických hypotéz obecně a v oblasti informační struktury věty zvlášť.
Od stavby věty k výstavbě nadvětných celků (diskursu): jak lze poznatků o struktuře věty využít pro studium různých aspektů diskursu.
Pojem společné zásoby znalostí mluvčího a posluchače a hierarchie stupňů aktivovanosti jednotlivých prvků tésto zásoby. Aplikace na rozbor textů různého stylistického charakteru.
Otázky reference výrazů v textu, odkazování v textu, koreference.
Zachycení koreference v Pražském závislostním korpusu, a možností počítačové analýzy koreferenčních vztahů.
Diskurzní vztahy a jejich zpracování v Pražském závislostním korpusu
Informační struktura věty, dělící větu na část (základ), o které věta vypovídá, a část, která je jejím ohniskem, je východiskem pro studium nadvětných celků, tedy diskursu (textu). Přednáška pojednává o sémantickém dosahu této struktury, o jeho jazykovém vyjádření a o jeho formálním zachycení, a to na materiálu Pražského závislostního korpusu.
Dále se zaměřujeme na otázky výstavby nadvětných celků (diskursu), tj. na vztahy informační struktury, koreference a diskurzních vztahů v užším smyslu.
Výuka v češtině a angličtině podle složení skupiny.