Cíl kurzu:
Porozumět pedagogicko-psychologickým zákonitostem výchovně-vzdělávacího procesu, naučit se komunikovat se žáky, učiteli a rodiči, poznat sociální klima třídy a školy, zvyšovat sebepoznání.
Obsah kurzu:
Obsahem seminářů je analýza pedagogicko-psychologických aspektů náslechových a badatelských činností studentů na škole; poznání, výklad a řešení konkrétních situací ve vyučovacím procesu. Důraz kladen na témata: Psychologické aspekty učení a vyučování. Osobnost žáka, osobnost učitele, interakce a komunikace mezi žákem a učitelem. Intervence u problémových žáků. Metody sběru a interpretace dat (pozorování, rozhovor, analýza dokumentů, sociometrie).
Cíl kurzu:
Cílem kurzu je seznámit studenty/ky s psychologickými aspekty fungování instituce školy. Na základě studentské reflexe školní reality bude v seminářích prováděn rozbor jednotlivých situací za použití psychologické perspektivy. Vedle představení stěžejních témat (výchovné poradenství, pedagogická komunikace, hodnocení atd.) bude důraz kladen na zajímavá zjištění pocházející z aktuálních studentských pozorování. Studující budou v rámci kurzu vedeni k praktickému využívání základních diagnostických nástrojů. Výstupem z kurzu bude seminární práce badatelského charakteru.
Obsah kurzu:
- psychologická reflexe dění v průběhu pedagogické praxe dále: - výchovné poradenství, výchovné problémy ve škole, SPU
- pedagogická komunikace, komunikace mezi rodinou a školou
- psychologické aspekty pedagogického hodnocení
- školní úspěšnost, žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, nadaní žáci, socio-kulturní handicapy
- pedagogické klima, techniky zjišťující pedagogické klima
- školní třída jako skupina, skupinová dynamika, techniky zjišťující vztahy ve skupině, šikana
- psychologické pojetí učitelské profese, úspěšný učitel, syndrom vyhoření
Obsah psychologické části kurzu:
Anotace:
Kurz je zaměřen na školní a poradenskou psychologii. Informuje o možnostech využití psychologických služeb ve školství. Kurz se skládá z přednášek k základním tématům školní psychologie: školní zdatnost žáka, psychologie školní třídy, specifické poruchy učení , příčiny a možnosti reedukace, práce s nadanými žáky, problematika prevence sociopatogenních jevů, informuje o individuálním a skupinovém poradenství.
Psychologická část semináře:
Tato část je zaměřena na psychologickou problematiku individuální práce s dítětem a třídou s akcentem na diagnostiku ( metoda pozorování, rozhovor, sociometrie), intervenci a výchovné působení na dítě či třídu s cílem zvýšit citlivost studentů pro tuto práci učitele. Je prováděna psychologická analýza pedagogických dat studentů získaných při pobytu na škole, jejich interpretace a diskutována vhodnost a efektivita možn ých intervencí.