1) Literatura a další informační zdroje, vztahující se k problematice ekologie a životního prostředí.
2) Krajina, vývoj krajiny, vlivy člověka na krajinu v průb ěhu historického vývoje. Působení člověka na krajinu dnes. Klasifikace krajiny, funkce zeleně v krajině.
3) Vlivy člověka na biomy v průběhu historického vývoje.
4) Globální ekologické problémy světa. Růst lidské populace, materiální potřeby, sociálně ekonomická nerovnost, narušení ozónové vrstvy, změny klimatu, snižování biodiverzity, úbytek lesů, odpady, acidifikace prostředí.
5) Biosféra a její složky, obnovitelné a neobnovitelné zdroje. Znečištění biosféry (vody, půdy, ovzduší). Hlavní zdroje znečištění.- průmysl, energetika, zemědělství, doprava, příklady.
6) Životní prostředí České republiky.
7) Hygiena a toxikologie životního prostředí.NPK škodlivých látek, látky toxické a zdraví škodlivé, účinky mutagenní, teratogenní a karcinogenní. Monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ve vztahu k životnímu prostředí.
8) Demografická problematika ve světě a u nás.
9) Problematika péče o životní prostředí. Zákony a právní normy k ochraně životního prostředí. Institucionální péče o ŽP na národní a mezinárodní úrovni
10) Ochrana přírody České republiky a legislativa k ní se vztahující ? historický vývoj a současný stav.
11) Exkurze do čističky odpadních vod v Podbabě, do úpravny pitné vody v Podolí nebo spalovny odpadů v Malešicích.
Ztěžejními tématy jsou vývoj krajiny a vlivy člověka na krajinu v průběhu historického vývoje, vlivy člověka na biomy světa, biogeografické oblasti ČR a antropogenní vlivy, globální ekologické problémy, prostředí a lidské zdraví, trvale udržitelný rozvoj, ochrana přírody ČR a legislativa. Součástí kursu jsou praktická cvičení a exkurse do úpravny pitné vody a čističky odpadních vod.