1. Úvod Organizace seminá ře a požadavky k jeho ukončení. Literatura - knihy o primátech a mezinárodní primatologické časopisy, info na webu, databáze původních vědeckých článků. Kontaktní informace. Variabilita v sociálních systémech - problémy a metody. Systémy páření - monogamie, polyandrie, polygynie, promiskuita. Zdroje variací - ekologické, fylogenetické, adaptační. Čtyři otázky N. Tinbergena - příčina, vývoj, funkce, evoluce, proximátní a ultimátní "odpovědi". "Vědecká metoda". Kontrolovaný experiment. Srovnávací metoda. "Cost-benefit" analýza.
2. Fylogenetický vývoj a evoluční procesy u primátů, Adaptace primátů Teorie přírodního výběru. Typy přírodního výběru - stabilizující, směřovaný, rušivý. Individuální a inklusivní fitness. Mikro- a makroevoluce, teorie přerušovaných rovnováh (Eldridge, Gould), teorie faunálních obratů, vikarianční biogeografie. Pojmy - speciace, životní forma, adaptivní zóna, migrace, disperze, kolonizace, adaptivní radiace, exaptivní radiace, exaltace. Generalisté a specialisté, r-strategie a K-strategie. Gen jako jednotka výběru (R. Dawkins). Pravidlo W. Hamiltona. Běžná nedorozumění v evoluční teorii. Základy anatomie - oči, zuby, mozek, kostra. Základy ekologie a chování - základní typy primátích ekosystémů /pralesní, lesostepní a savanové, stepní a polopouštní formace/, mikrohabitat, vzorce aktivity, lokomoce /kvadrupedie, zavěšování, skákání, bipedie/, strava /plodožravost, listožravost, hmyzožravost, pojídání exudátů, býložravost/, migratorní vs. filopatrické systémy, solitérní vs. gregariózní, klasifikace typů sociální struktury /solitérní, "noyae", monogamie, polyandrie, mnohosamcové a jednosamcové skupiny, "fission-fusion", harém/.
3. Poloopice, Opice Nového světa Obecná charakteristika skupiny Prosimii, rozdíly mezi poloopicemi a antropoidními primáty. Nadčeledi Loroidea, Lemuroidea, Tarsioidea - základní charakteristika /taxonomie, biogeografie, velikost těla, aktivita, lokomoce, strava, společenství/. Obecná charakteristika infrařádu Platyrrhini, rozdíly mezi širokonosými a úzkonosými opicemi. Nadčeleď Ceboidea (čeledi Callithricidae, Cebidae, Atelidae a jejich podčeledi - základní charakteristika /taxonomie, biogeografie, velikost těla, aktivita, lokomoce, strava, společenství/.
4. Opice Starého světa, Lidoopi Obecná charakteristika infrařádu Catarrhini, rozdíly mezi úzkonosými opicemi a hominoidy. Nadčeleď Cercopithecoidea (čeleď Cercopithecidae a podčeledi Cercopithecinae, Colobinae - základní charakteristika /rozdíly, taxonomie, biogeografie, velikost těla, aktivita, lokomoce, strava, společenství/. Definice nadčeledi Hominoidea, metodologické a metodické problémy. Nadčeleď Hominoidea (čeleď Hylobatidae, Hominidae a její podčeledi Ponginae, Paninae, Homininae - základní charakteristika /taxonomie, biogeografie, velikost těla, aktivita, lokomoce, strava, společenství/.
5. Potravní chování, rozmísťování a teritorialita, Ochrana primátů Podstata potravních zásob, rozdíly v rozmístění a dostupnosti potravy. Plodožravci, listožravci, hmyzožravci, konzumenti exudátů. Potravní chování a anatomie - velikost těla, zuby a dásně. Behaviorální důsledky výběru potravy - časové a prostorové faktory. Behaviorální adaptace listožravců. Specifické užívání léčivých rostlin - kurděje, kašel, revma, premenstruální syndrom, druhy parazitů. Využívání prostoru. Terminologie - denní okrsek, domovský okrsek, jádro domovského okrsku. Teritorialita, 4 příklady - kočkodani, giboni, mangabejové, gorily. Příčiny rozdílů ve velikosti domovského okrsku a ve střetech mezi skupinami, rozdíly v meziskupinovém chování - teritorialita, meziskupinová dominance, vzájemné vyhýbání se. Individuální rozdíly v meziskupinovém chování. Současná situace ochrany primátů. Faktory ovlivňující ochranu primátů - vnitřní /geografická distribuce primátů, nízký reprodukční potenciál/, vnější /nadměrná sklizeň, destrukce přirozeného prostředí/. Regionální průzkum - neotropická oblast, Madagaskar, Afrika, Asie. Potenciální řešení týkající se vnějších faktorů. Příklady běžících ochranářských projektů.
6. Pohlavní výběr, Kompetice mezi samci Příklady pohlavních rozdílů - morfologie, chování, pohlavní buňky. 2 druhy pohlavního výběru - intrasexuální, intersexuální. Angažovanost rodičů a pohlavní výběr - variace v reprodukčním úspěchu, rozdíly v rodičovských investicích, těhotenství, laktace, nošení potomka. Druhy s opačnými úlohami. Determinanty intenzity samco-samčí kompetice, sex ratio. Morfologické efekty samco-samčí kompetice (Krebs and Davies) - pohlavní dimorfismus v tělesné velikosti, velikost špičáků, velikost varlat /kompetice spermií/. Dominance a reprodukce, alternativní strategie páření - např. orangutani, šimpanzi /příležitostné, vlastnické páření, "konsortship"/.
7. Systémy páření a samičí výběr partnera, Skupina a predace, skupina ve vztahu ke zdrojům Diversita v systémech páření primátů - prototypy z každé primátí skupiny. Faktory působící na evoluci systémů páření - pohlavní výběr, ekologické faktory. Polygynie - předpoklady pro evoluci polygynie. Monogamie - charakteristiky monogamních primátů, hypotéza pro evoluci monogamie. Promiskuita. Polyandrie. Sexuální kompetice a definice výběru partnera. Mechanismy výběru partnera - aktivní nabízení se, odmítnutí páření, jemné signály. Vlastnosti a rysy hrající roli při výběru partnera samicí - pozice v dominanční hierarchii, neznámost partnera, "dobré geny", rozmanitost partnerů, opětování užitku. Rozdíl mezi výběrem a preferencí, vlivy chování samců na výběr a preference samic. Solitérní vs. gregariózní život primátů. Predace jako evoluční síla - predační míra a problematika studia predace, predační trendy, behaviorální odpovědi na predační riziko /alarmové volání, "mobbing", vyhýbání se/, účinky predace na skupinu. Skupinový život - náklady a možné užitky ze skupinového života v kontextu predace - efekt rozředění, větší ostražitost skupiny, dostatečný počet k odstrašení predátora mobbingem/. Možné užitky ze skupinového života v kontextu potravy - vylepšení schopnosti nalézt potravu, vnitroskupinová potravní kompetice, chytání kořisti. Proč primáti utvářejí multisamičí skupiny? Hypotéza sezónnosti porodů a hypotéza velikosti samičí skupiny.
8. Příbuznost a disperse, altruismus Příbuzenské skupiny u opic a lidoopů. Chování korelující s příbuzenskými vztahy - prostorová blízkost, grooming, postavení v dominanční hierarchii, nabytí postavení a formování aliancí, výběr partnera a vyhýbání se inbreedingu. Příbuznost a chování samců. Vysvětlení disperze - náklady na disperzi, vyhýbání se inbreedingu, výběr partnera, proč dispergují samci a proč samice? Jak primáti poznají příbuzné od nepříbuzných? - sociální učení, odpovídající shoda fenotypu. Přírodní výběr a očekávání sobeckého chování. Příklad se zřejmým altruistickým chováním - alarmové volání /interpretace skupinovým výběrem, vyřešení paradoxu - příbuzenský výběr, reciproční altruismus/, fenotypický altruismus, genetický altruismus. Rodiče a potomci, prarodiče a potomci, sourozenci, nevlastní sourozenci, bratranci a sestřenice - množství stejné zděděné genetické výbavy. Příbuzenský výběr, inklusivní fitness, podmínky favorizující altruismus, Hamiltonovo pravidlo. Reciproční altruismus - příklady u primátů, podmínky favorizující a nezbytné pro reciproční altruismus, "Vězňovo dilema".
9. Kooperativní polyandrie, alloparentální chování a mezidruhové interakce Definice kooperativní polyandrie. Očekávání polygynie a sobeckého chování. Příklad kooperativní polyandrie u kosmanovitých - charakteristika skupiny, výsledky ranných studií, modelový druh tamarín sedlový /systémy páření a společné péče/, monogamní a rozšířené rodinné skupiny u kosmanů. Jedinci-pomocníci - proč pomocníci pomáhají a jaký z toho mají užitek?, náklady na rodičovskou péči. Evoluce kooperativní polyandrie. Definice non-mateřské péče o mláďata, potenciální jedinci pro non-mateřskou péči. Péče monogamních samců a pre-reproduktivních jedinců, péče non-mateřských samic. Užitečnost alloparentální péče - hypotéza učení se být matkou, podporující zjištění u langurů, vliv příbuzenského výběru, co získává biologická matka?, podporující zjištění u kočkodanů, langurů a kotulů. Kompetice - ekologická kompetice, behaviorální kompetice, příklad kompetice primátů v Kibale Forest Reserve, Uganda a v Krau Reserve, Malaisie, kompetice rušením, kompetice využíváním a podmínky pro jejich realizaci, údaje /studie populační density a vzorce pohybu po okrsku/. Mutualismus - příklad mutualismu u primátů v Africe a Jižní Americe, pravděpodobná užitečnost - vzrůst úspěšnosti při shánění potravy, redukce predačního risku, náhodný "mutualismus".
10. Sociální vztahy - samci a samice, samičí dominance Vzorce samičích sociálních vztahů - kompetice a kooperace /srovnání kočkodanů a goril, variace/, vliv příbuznosti a disperze /srovnání paviánů pláštíkových
Povinně volitelný kurz je vytvořen pro studenty biologie na PedF UK v Praze. Je vhodný zejména pro studenty specializující se na antropologii a primatologii.
Především těmto studentům, ale i dalším, např. zoologicky nebo evolučně-biologicky orientovaným, poskytuje detailní a vzájemně propojené informace z behaviorální ekologie a sociobiologie primátů. Páteří semináře je problematika významu a evoluce chování v přirozených podmínkách prostředí a jeho vlivu na přežití organismu nebo skupiny.
Důraz je kladen na množství příkladů ze života našich nejbližších žijících příbuzných a výsledky empirických studií, na jejichž základě se studenti naučí objasňovat otázky typu Proč? a K čemu? spíše než Co? nebo Jak?. Takový přístup jim umožní správně chápat život primátů především v rovině kauzálních vztahů.
Hlavní témata jsou adresována sociálním systémům a systémům páření, evolučním procesům a adaptacím u primátů, potravnímu chování, disperzi a teritorialitě, ochraně primátů, pohlavnímu výběru a výběru partnera, kompetici, predaci a vztahům ke zdrojům, příbuzenskému výběru a altruismu, kooperativní polyandrii, alloparentálnímu chování a mezidruhovým vztahům, rozličným sociálním vztahům, sexuálnímu násilí, infanticidě, komunikaci, kognici a inteligenci.