Obsah kurzu:
1. Energie Zdroje energie organismů na Zemi, základní charakteristiky těchto zdrojů a typy metabolismů, kterými jsou využívány. Základn í principy získávání energie mechanismy vázanými na membrány. Porovnání mitochondrie a chloroplastu. Zásoby energie.
2. Proteiny Složení a struktura proteinů. Regulace aktivity proteinů - regulace exprese genů, regulace rychlosti jejich odbourávání, kompartmentace, regulace navázáním další regulační molekuly. Motorové proteiny.
3. Membrány Složení, struktura a základní vlastnosti membrány. Transportní systémy v membráně - přenašečové a kanálové proteiny. Pasivní a aktivní transport. Přenos proteinů přes membrány - přenos do jádra, do endoplazmatického retikula, mitochondrií, chloroplastů. Vezikulární transport.
4. Komunikace mezi buňkami Čtyři základní druhy komunikace. Příjem signálu. Signální kaskáda. Receptory pro signální molekuly procházející a neprocházející membránou.
5. Cytoskelet Charakteristika středních filament, mikrotubulů a aktinových vláken a jejich funkce. Funkce a změny cytoskeletu při dělení buněk.
6. Kontrola buněčného cyklu a buněčná smrt Fáze buněčného cyklu. Systém regulace buněčného cyklu. Programovaná buněčná smrt a její příklady ve vývoji a v dospělých tkáních. Poruchy regulace obou procesů.
7. Tkáně Základní charakteristika. Úloha extracelulární matrix u rostlinné a živočišné buňky. Epitely a mezibuněčné spoje. Udržování a obnova tkáně.
Kurz seznamuje studenty s vybranými otázkami z molekulární biologie. Pozornost je věnována těmto tématům: zdroje a využívání energie organismy, složení a struktura proteinů a možnosti regulace jejich aktivity v buňce, složení a struktura membrán, typy transportu přes membránu, komunikace mezi buňkami, cytoskelet a jeho funkce v klidové i dělící se buňce, buněčný cyklus, jeho kontrola a poruchy jeho regulace, buněčná smrt, stavba, udržování a obnova tkání.