Studijní obor: Učitelství ČJL pro 2.st. ZŠ a SŠ
Kurz K 12 Historická mluvnice ČJ I
Ukončení: zápočet
Vyučující: doc. PhDr. Naděžda Kvítková, CSc., PhDr. Martina Šmejkalová, Ph.D., PhDr. Blanka Michalová, Ph.D.
Požadavky k zápočtu: písemná práce (test)
Forma zkoušky: ústní
Cíl kurzu: Pochopení historického vývoje jazykového systému češtiny v jednotlivých jazykových plánech, a to s přihlédnutím ke geografickému rozrůznění češtiny.
Obsah kurzu:
Kurz navazuje na poznatky získané v základech slavistiky a ve staroslověnštině. Objasňuje vznik staročeského jazykového systému ze systému pozdně praslovanského a dále sleduje vývoj českého hláskosloví, tvarosloví, slovotvorby a syntaxe. Sledují se jevy, jimiž se začala odlišovat slovenština od češtiny i jevy, které daly základ nářečnímu rozrůznění. Přednáška seznamuje studenty s různým přístupem k hodnocení vývoje hláskových změn, zejména s poznatky nejnovějšími. V morfologii jde p ředevším o změny substantivního systému kmenového na systém rodový, u sloves o pochopení staršího systému temporálního.
Seminář je zaměřen na práci se staročeskými texty, při níž studenti prakticky poznávají staročeské jevy fonologické, morfologické, slovotvorné, lexikální a syntaktické. Těžištěm práce je historické hláskosloví i jeho odraz v staročeské grafice. Studenti se učí transkribovat stč. text do novočeského pravopisu, seznamují se se stč. pravopisnými systémy a zvláštnostmi. Osvojují si náležité termíny z této oblasti a dospívají k systemizaci poznatků. Ostatní jevy, tj. morfologické, lexikální, slovotvorné a syntaktické poznávají do té míry, jak jsou obsaženy v probíraných textech. Pracují s etymologickými a staročeskými slovníky.
The development of Standard Czech. Transcription and phonological symbols.
Sound changes (sound shift) and diachronic phonology. Morphological changes. Syntactical changes.
Semantic changes and changes in the lexicon. Linguistic analysis of Old Czech literary monuments.