Studijní obor: Učitelství ČJ pro 2.st. ZŠ a SŠ
Kurz: K 67 Teorie a vývoj spisovného jazyka
Forma výuky: seminář
Ukončení: zápočet
Vyučující: doc. PhDr. Naděžda Kvítková, Csc.
Požadavky k zápočtu: aktivní účast v semináři, seminární práce (na základě studia a vlastního výzkumu).
Cíl kurzu:
Objasnění problematiky teorie a vývoje spisovného jazyka, hlubší poznání jednotlivých vývojových stádii spisovné češtiny a úkolů spis. jazyka ve společenské komunikaci.
Obsah kurzu:
Etapy vývoje spisovného jazyka ( jazyk nejstarších památek, rozvoj češtiny ve 14. století, čeština v době husitské, humanistická čeština, situace českého jazyka v době baroka a jeho hodnocení, národní obrození, státní samostatnost, období 2. světové války a poválečné, současná situace). Hlavní osobnosti české jazykové historie, vývoj gramatického myšlení, zpracování jazykových příruček a gramatik.
Základy teorie spisovného jazyka, konfrontace s názory a zásadami, které vycházejí z jiných lingvistických tradic a byly ověřeny při řešení specifické problematiky jednotlivých spisovných jazyků, zvláště slovanských. Aspekty a roviny popisu spisovného jazyka. Jazyková situace. Funkce spisovného jazyka a jeho úkoly ve společenské komunikaci.
Funkce spisovného jazyka, jeho kulturní a civilizační role; tendence k rozšiřování a zužování rozdílů mezi spisovným jazykem a interdialekty; jazyková norma a kodifikace.