Literární seminář VII - 5. semestr zimní semestr 2006/2007
* Mgr. Drahoslava Pechova
Doba konání : Úterý 10-11 hod. (16,15 - 17,55), KL
Ruští spisovatelé světové literatuře
(Tematika a tvarové varianty prózy a poezie) 1. Podoba povídky ( realistická, impresionistická, existenciálně laděná ? )
A. Čechov : Černý mnich
I. Bunin : Antonovská jablka ; povídkový cyklus Temné aleje
I. Babel : Zapomenuté povídky. Korespondence 2. Román
M. Bulgakov : Bílá garda ( téma - ohrožení domova v dějinných událostech porevolučního
Ruska; kompozice filmového střihu) 3. Novela - groteskní prvky a fantastika
M. Bulgakov : Diaboliáda ; Osudná vejce ( Psí srdce) 4. Básnická povídka v moderní poezii
M. Cvětajevová : Poéma hory
Vyznání na dálku ( eseje ) 5. Autobiografie
B. Chagallová : Hořící světla ( vzpomínky na dětství a dospívání v tehdejší ruské židovské rodině ; setkání s M.Chagallem ) _____
Literární seminář VII - 02304086x1e zimní semestr 2006/2007
* PhDr. Anna Stejskalová
Doba konání : čtvrtek 2. - 3. hod. - 8.55 - 10.35 hod. , R205
Seminář je určen především studentům současného 2.cyklu studia oboru český jazyk a literatura. Jeho námětem bude Praha jako fenomén české literatury 19. a 20.století. Budeme sledovat obraz metropole a jeho proměny v čase, hledat příčiny proměn, vlivy, které k nim vedly. Východiskem nám vedle prozaických děl (např. J.Zeyera, J.Karáska ze Lvovic, K.M.Čapka-Choda, F.X.Svobody, V.Řezáče, M.Pujmanové aj.) budou i vzpomínkové práce ( např.A.Branalda, L.Reinerové) a soubory reportáží (např. E.E.Kische, G.Včeličky) - tituly upřesníme při prvním setkání.
Seminář bude ukončen zápočtem uděleným na základě aktivní účasti na seminářích, referátu a seminární práce, která bude mít podobu fotodokumentace míst a objektů na Starém a Novém Městě a Malé Straně majících vztah k literární historii i současnosti ( podrobnosti na základě dohody s vyučující).
Pokud počasí dovolí, budou souč ástí semináře literární vycházky.
* Literární seminář VII.
* PhDr. Věra Brožová
* Pondělí: 12-13 (18,05 - 19,45), R 106
Výběrový seminář
* Lidové pobělohorské divadlo
Dvousemestrální cyklus věnovaný proměnám lidového divadla 17. a počátku 18. století. Dvě až tři přednášky doplněné zkouškami několika kratších her (Salička, Polapená nevěra, Komedie o svaté panně Dorotě), praktická práce s dobovým slovem, důraz na gestikulaci. Veřejná prezentace her cca v květnu 2007. Praktická zkušenost studentů s divadelním textem, nepůjde jen o amatérskou divadelní adaptaci, ale o pokus vcítit se do rolí dobových herců. Předběžné zkušenosti s divadlem u studentů vítány, ale v nejmenším nejsou podmínkou. Maximální počet studentů: 20
Ke studiu:
J. Hrabák, Lidové drama pobělohorské, Praha 1951
L. Sochorová, Sousedské divadlo českého obrození, Praha 1989 _____
* Literání seminář VII.
* Název: Literární kavárna aneb Současná česká literatura a literární kritika
* Forma kurzu: Seminář, 2 hod. týdně, 1 semestr
* Vyučující: Doc. PhDr. Pavel Janoušek, CSc.
* Doba konání: 6, 7. hodina (12,35 - 14,15), R 003
Charakteristika kurzu:
Seminář je zaměřen na nejnovější českou literaturu a literární život, zároveň se ale bude orientovat také na nejrůznější podoby literární kritiky jako specifického způsobu myšlení o literatuře.
Seminář by měl byl - podle míry aktivity jeho účastníků a jejich ochoty ke spolupráci - probíhat diskusním a problémovým způsobem, který počítá s pravidelnou přípravou. Předmětem diskusí budou zajímavé beletristické novinky, časopisy, noviny a další média, jejichž prostřednictvím jsou šířena literární díla a názory na ně, jakož i obecnější problematika kritického hodnocení uměleckých děl. Budeme se tedy věnovat otázkám typu: Co to je literatura? Co je to literární kritika? Jak se ?pozná" hodnota literárního díla? Jak odlišujeme pravdu a lež v literatuře? V jakém vztahu je literatura k náboženství a dalším různým formám ideologie? Tabu, sex a obscenita v literatuře? Autentické, spontánní a racionální v umění? Móda v literatuře? apod.
Konkrétní forma práce bude dohodnuta na prvním semináři. Nabízejí se rozmanité možnosti, od konvenčního semináře s ?referáty" (recenzemi a literárními eseji) na pedagogem zadaná témata, přes dialog nad těmi tématy, které si studentky a studenti sami ze zájmu vyberou, až po kolektivní pokus vydat ?zprávu o současném stavu české literatury" v podobě společně připravovaného vlastního časopisu či sborníku.
Důraz bude kladen na interpretaci děl a jevů literárního života, na schopnost své názory prezentovat v ústní i písemné podobě a třeba se pro ně pohádat s kolegy i vyučujícím.
.
Požadavky k atestaci: Aktivní účast, pravidelné plnění dílčích úkolů
Požadované vstupní znalosti: Umět číst, psát a případně i trochu myslet _
* Literární seminář VII.
* Název: Česká literatura 2. poloviny XX. století
* Forma kurzu: Seminář, 2 hod. týdně, 2 semestry
* Vyučující: PhDr. Pavel Janoušek, CSc
* Doba konání: 8. -9. hodina (14,25 - 16,05), R 104
Charakteristika kurzu: Literárněhistorický seminář je doplňkem stejnojmenného cyklu přednášek věnovaného české literatuře ?éry socialismu" a literatuře sklonku 20. století. Seminář by měl - podle míry aktivity jeho účastníků a jejich ochoty ke spolupráci - pracovat problémovým způsobem, který počítá s pravidelnou přípravou. Jednotlivé dvouhodinovky budou věnovány jednak klíčovým momentům dobového literárního života (např. instituce, časopisy a polemiky, učebnice), jednak literárním žánrům, samotným literárním dílům a jejich recepci v různých okamžicích. Pracovat by se přitom mělo metodou dialogu a vzájemné konfrontace předem nastudovaných poznatků jednotlivých účastníků kurzu. Důraz bude kladen na interpretaci historických faktů a literárních textů, na znalost dobového kontextu a na schopnost konfrontovat svůj čtenářský prožitek s literárněhistorickou perspektivou.
V letním semestru bude seminář pokračovat po jednotlivých významných autorech, a to dle vlastní volby studentů.
Požadavky k atestaci: aktivní účast, pravidelné plnění dílčích úkolů
Požadované vstupní znalosti: umět číst, psát a případně i trochu myslet
* Základní tematické okruhy kurzu: 1) Historická a literárně historická charakteristika období 2) Literární život a jeho orgány v jednotlivých větvích české literatury (oficiální, ineditní a samizdatové, exilové) 3) Klíčová díla a klíčové polemiky 4) Proměny recepce - literární věda a kritika, průmět literatury do dobových učebnic
* Povinná literatura:
Pavel Janoušek a kol.: Dějiny české literatury 1945-1989; I. 1945-48, II. 1948-58, III. 1958-69, in: www.ucl.cas.cz/texty.html
Z dějin českého myšlení o literatuře 1-4. Antologie k Dějinám české literatury 1945-1989, ed. Michal Přibáň, Praha: Ústav pro českou literaturu AV ČR 2001-2005.
* Z další literatury:
Hanuška, Petr - Novotný, Vladimír: Česká literatura ve zkratce 4. Období od poloviny 40. let 20. století do současnosti, Praha: Brána - Knižní klub, 2001.
Holý, Jiří: Česká literatura 4. Od roku 1945 do současnosti (2. polovina 20. století), Praha: Český spisovatel 1996, též in Česká literatura od počátků k dnešku, Praha: Lidové noviny 1998
Chvatík, Květoslav: Pohledy na českou literaturu z ptačí perspektivy, Praha: Pražská imaginace, 1991
Machala, Lubomír: Literární bludiště. Bilance polistopadové prózy, Praha: Brána, 2001.
Měšťan, Antonín: Česká literatura 1785-1985, Toronto: Sixty-Eight Publishers 1987
: Kniha a český exil 1949-1990, Praha: Torst, 1995 Zach, Aleš
Semináře na konkrétní, metodologicky vyprofilovaná témata učí studenty samostatné badatelské práci a tvořivé interpretaci literárních děl z nejrůznějších aspektů a za pomoci rozmanitých metodologických přístupů.