1.Souvětí souřadné (slučovací, stupňovací, odporovací, vylučovací, důvodové, důsledkové) klasifikace, rozdílnosti, anal ýza, příklady 2.Souvětí podřadné (srovnání s pojetím v českém jazyce, zdůraznění sémantického pohledu při dělení- typy : věta obsahová, doplňovací vztažná, přechod z přímé řeči na nepřímou-věta tázací, typy příslovečné: časová, účelová, příčinná, podmínková, přípustková, srovnávací, účinková, rozdílné typy ve srovnání s češtinou- podřadné souvětí -vztah důsledkový) 3. Infinitivní konstrukce, konstrukce s participe présent, s gérondif. 4. Analýza jednotlivých druhů souvětí a vztahů vět-procvičení.
Požadavky ke zkoušce: písemná část - test
ústní část - analýza fr. souvětí a vět. členů
Syntax II v návaznosti na "Syntax I" rozebírá typy vět jednoduchých a poté souvětí souřadné a podřadné. Výuka probíhá ve francouzštině, ale je dbáno na překlad do češtiny, příkladů i termínů, jakož i na neustálé srovnávání obou jazykových systémů.
Vychází se ze současných, pokud možno atraktivních materiálů, zpravidla nečeských, studenti jsou upozorňováni na nutnost správně odhadnout obtížnost vzhledem k úrovní žáků a jsou vedeni ke kreativitě a k samostatnému vyhledávání zdrojů.